Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filluan Ditët Evropiane të Trashëgimisë

Foto: BGNES

Në Bullgari filluan Ditët Evropiane të Trashëgimisë. Fillimi i festimeve u vu me hapjen e ekspozitës “Skica krijuese”, kushtuar 100 vjetorit të lindjes së shkrimtarit Nikollaj Hajtov, autor i romaneve dhe i tregimeve historike, kushtuar maleve Rodope. Iniciativa është e Këshillit të Evropës dhe i Komisionit Evropian dhe me kalimin e viteve u afirmua si një nga ngjarjet më të mëdha evropiane. Në kuadrin e aktivitetit, gjatë muajit shtator administratat e bashkive në të gjitha krahinat e Bullgarisë do të organizojnë mbi 360 ngjarje, të bashkuara me moton “Arte dhe dëfrim”.

Më shumë nga rubrika

Në qytetin Stara Zagora tregojnë piktura të vjetra nga muzeu i kolegjit të dikurshëm francez “Shën Augustin”

Koleksioni i mbledhur dekada të tëra prej murgjve në muzeun e ish kolegjit francez “Shën Augustin” ndodhet për vizitë në Galerinë Arteve Gigurative në qytetin Stara Zagora deri më datë 20 tetor, informon Agjencia Telegrafike Bullgare. Pjesa më e..

botuar më 20-09-27 5.10.PD

Veshje popullore nga koleksioni i mbretëreshës Joanna për herë të parë para publikut

Pas suksesit të madh të projektit të parë “ArtDiplomacy” (“Art për diplomacinë”) piktorja e talentuar Petja Ilieva përsëri prezanton pasurinë dhe bukurinë e popujve të ndryshëm dhe të kulturave të ndryshme. Ngjarja do të zhvillohet më 25 shtator në..

botuar më 20-09-25 7.42.PD
Qendra e Festivaleve dhe e Kongreseve në qytetin Varna

“Trëndafili i artë-2020” – më e reja në kinemanë bullgare....dhe klasikja “Masë sipas masës”

Do të zhvillohet edicioni i 38 i “Trëndafilit të Artë” - festivali më i vjetër dhe i vetëm tek ne për  kinema bullgare, i cili sipas traditës prezanton filmat më të rinj. Shfaqjet e filmave janë në sallat e Qendrës së Festivaleve dhe Kongreseve në..

botuar më 20-09-24 12.59.MD