Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ambasada britanike në Sofje me deklaratë për skandalin e spiunimit

Foto: EPA/BGNES

Ndjekim me interes informacionet e organeve kompetente bullgare të lidhura me rastin e spiunimit të supozuar. Mbretëria e bashkuar përkrah përpjekjet e Bullgarisë për të mbrojtur interesat e saj kombëtare kundër kërcënimeve të jashtme, sepse ajo është partnere e afërt dhe aleate në NATO. Kjo është shkruar në deklaratën e misionit diplomatik të publikuar në rrjetin social Facebook sa i përket hetimit të autoriteteve bullgare për rastin me lëvizjen “Filorusët”.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 151

Biznesi pezullon projektet investuese Biznesi pezullon projektet investuese, tha para BNR-së Kryetari i Dhomës Ekonomike Tregtare Cvetan Simeonov. Tashmë ka tkurrje të prodhimeve, do të fillojnë shkurtime. Masa 60:40 nuk ndikoi në mënyrën më..

botuar më 20-08-05 7.40.MD

Tension shoqëroi ditën e 28 të protestave

Në orën 19.00 fillon protesta antiqeveritare e mbrëmjes. Në Konferencën Kombëtare të partisë GERB, kryeministri Bojko Borisov tha se është gati të japë dorëheqje por është kundër zgjedhjeve të parakohshme. Protestuesit janë kategorik se do të mbrojnë..

botuar më 20-08-05 7.13.MD
Rumen Radev

Presidenti diskutoi me ekspertë domosdoshmërinë e ndryshimeve në Kushtetutë

Kreu i shtetit Rumen Radev diskutoi domosdoshmërinë e ndryshimeve në Kushtetutë me këshillin juridik pranë presidentit. Sipas Radevit mungesa e garancive për sistem të pavarur gjyqësor krijon rrezik për zhvillimin e Bullgarisë si një shtet demokratik...

botuar më 20-08-05 6.54.MD