Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mimi Kodheli: “Bullgaria do të lobojë për hapjen e negociatave me Shqipërinë”

Kryetaret e komisioneve për politikën e jashtme të parlamenteve të Bullgarisë dhe të Shqipërisë – Xhema Grozdanova (majtas) dhe Mimi Kodheli (djathtas)
Foto: Kuvendi Popullor i Republikës së Bullgarisë

Me ftesë të kryetares së Komisionit për politikën e jashtme të Kuvendit Popullor të Bullgarisë Xhema Grozdanova për vizitë dyditore zyrtare në Bullgari ndodhet zonja Mimi Kodheli – kryetare e Komisionit për politikën e jashtme të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. Në kuadrin e saj ajo zhvilloi bisedime me përfaqësues të komisionit për politikën e jashtme, të komisionit për çështjet evropiane dhe kontrollin mbi fondet evropiane, të grupit për miqësi Bullgari Shqipëri në Legjislaturën e 44 të Kuvendit Popullor të Republikës së Bullgarisë. Krahas kësaj kishte takime me zëvendës kryeministren dhe ministre të punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva, me ministrin e mbrojtjes Krasimir Karakaçanov dhe me gjeneralin Konstantin Popov – kryetar të komisionit të mbrojtjes në parlamentin bullgar. Pak para përfundimit të vizitës zonja Kodheli i dha Radio Bullgarisë një intervistë të posaçme, në të cilën foli për takimet dhe temat e shqyrtuara në kuadrin e vizitës.

Më shumë nga rubrika

Dimitër Cançev

Bullgaria mbrojti pozitën e saj mbi pranimin e Shkupit në BE

Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme të BE diskutoi zgjerimin e organizatës dhe pranimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Përfaqësuesi i Përhershëm i Bullgarisë Dimitër Cançev mbrojti qëndrimin e vendit tonë në lidhje me kandidaturën e Maqedonisë..

botuar më 21-05-11 7.42.MD

Me dekret Presidenti Rumen Radev shpërndan Legjislaturën e 45-të Kuvendit Popullor më 12 maj

Kreu i Shtetit caktoi zgjedhjet e parakohshme parlamentare për datën11 korrik. Ai gjithashtu emëron një qeveri të përkohshme me këtë përbërje: Stefan Janev është Kryeministri. Deri më tani, ai ishte sekretar i shtetit për sigurinë dhe..

botuar më 21-05-11 3.42.MD

Si Legjislatura e 45 e Kuvendit Popullor do të mbetet në histori

Kuvendi Popullor i cili zgjati më pak në historinë tonë të re. Kështu në mënyrë lakonike mund të përshkruajmë veprimtarinë e parlamentit të fundit bullgar. Për më pak se një muaj 240 deputetët  zhvilluan 8 mbledhje, ndërsa një pjesë prej tyre nuk mundën..

botuar më 21-05-11 7.15.PD