Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fitorja e parë e “Ludogorets” në Ligën e Evropës – 5:1 kundër “CSKA – Moskës

Foto: BTA

Kampionët bullgarë të futbollit nga skuadra “Ludogorets” mposhtën si mikpritës në qytetin Razgrad “CSKA Moskën” me rezultat 5:1. Ndeshja ishte në kuadrin e grupit H të Ligës së Evropës. Kështu skuadra bullgare akoma në fillim ka përparësi të madhe në edicionin e sivjetshëm të fazës grupore të Ligës së Evropës me 3 pika në grupin H.

Sfida tjetër për “Ludogoretsin” është ndeshja kundër hungarezëve nga “Ferencvarosi” më 3 tetor, të cilët me rezultat 1:1 fituan një pikë në Spanjë kundër “Barcelonës”


Më shumë nga rubrika

Hristo Stoiçkov

Bullgari Hristo Stoiçkov me nominim për skuadrën ideale për ta gjitha kohërat

Futbollisti bullgar Hristo Stoiçkov bashkë me 9 futbollistë të tjerë u nominua për sulmuesin më të mirë të majtë në historinë e futbollit. Nominimi është në kuadrin e iniciativës së botimit francez France Footboll për caktimin e skuadrës ideale për..

botuar më 20-10-20 11.35.PD
Aleksandër Georgiev

Hokeisti bullgar Aleksandër Georgiev nënshkroi kontratë me New York Rangers

Aleksandër Georgiev nënshkroi një kontratë të re me skuadrën e Ligës Kombëtare të Hokejit New York Rangers, bëri të ditur Associated Press, cituar nga BTA. Kështu ai bëhet bullgari i vetëm deri tani në historinë e Ligës Kombëtare të Hokejit...

botuar më 20-10-16 10.28.PD

Maratona e Sofjes përfundoi me rekorde

Maratonistët Jozef Sbaj dhe Raduan Nuini fituan në edicionin e 37-të të Maratonës së Sofjes. Të dy ata e kaluan trasenë për 2 orë, 13 minuta dhe 3 sekonda. Fotofinishi tregoi se fitues është Jozef Sbaj. Te femrat fituese u bë ukrainase..

botuar më 20-10-11 2.02.MD