Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Legjenda Nikolina Shtereva është në krye të Maratonës së Sofjes ditën e diel

Foto: @SofiaMarathon

Legjenda e atletikës bullgare Nikolina Shtereva do të jetë në krye të Maratonës së Sofjes Wizz Air. Shtereva është vrapuese në distanca mesatare. Është mbajtëse e medaljes së argjendtë në vrapimin 800 metra në Lojërat në Monreal 1976, është mbajtëse e Kupës Botërore dhe kampione e dyfishtë evropiane. Deri tani janë regjistruar për pjesëmarrje pothuajse 5000 veta. Startet e veçanta të aktivitetit, i cili do të mbahet këtë të diele janë nga sheshi Batenberg në qendër të Sofjes. Në orën 9.30 është starti i maratonës klasike (42.195 km.), në orën 9.55 është starti masiv ( 2.5 km.), në orën 10.05 startojnë të sëmurët nga kanceri dhe paraolimpikët.

Më shumë nga rubrika

Krasen Kralev

Përgatitet hapja e sallave sportive për publikun

Po përgatitet dokumentacioni kështu që nga 1 tetori spektatorët të mund të asistojnë në kampionatet në të mbyllur. Këtë e njoftoi ministri i sportit Krasen Krallev i cili para pak kohe u shërua nga Covid-19. Ai frekuentoi Ekspozitën Sportive..

botuar më 20-09-24 4.16.MD
Viktorija Tomova

Tenistja bullgare Viktorija Tomova me fitore në Roland-Garros

Tenistja bullgare Viktorija Tomova e cila është nën N 12 në skemën e kualifikimeve të turneut Roland-Garros u klasifikua për javën e dytë . Ajo mundi hungarezen Luka Reni Jani me 7:5, 6:4. Me këtë Viktorija Tomova i siguroi vetes 8 pika për..

botuar më 20-09-23 1.38.MD

Një produkt bullgar i softuerit analizon lojën e futbollit në kohë reale

Një pajisje elektronike për marrjen e vendimeve në kohë reale e zhvilluar prej bullgarëve, ndihmon për rezultate më të mira në lojën e dy nga klubet tona më të forta të futbollit - “Sllavia” dhe “Beroe”. Pajisja vendoset mbi fanellat e sportistëve..

botuar më 20-09-20 5.05.PD