Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat në udhëkryqin kryesor “Orllov Most” në Sofje ndaluan, filluan demonstrata të reja proteste para Presidencës

| rinovuar më 19-10-25 10.25.PD
Protestat dje kundër zgjedhjes së Ivan Geshevit për kryeprokur të vendit
Foto: Ani Petrova, BNR

Pas bllokadës së udhëkryqit kryesor në Sofje “Orllov Most”, sot herët në mëngjes lëvizja në rajon u rimëkëmb. Protestuesit ishin grumbulluar në urë në shenjë mospëlqimi ndaj kandidaturës së Ivan Geshevit për kryeprokuror të vendit. Tashmë filluan protesta të reja para Presidencës, ku Kreu i Shtetit Rumen Radev duhet të nënshkruajë dekret për emërimin e tij.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 402

Bullgarët janë të ndarë sa i përket idesë për “pasaportat e vaksinimit” Bullgarët janë ende të ndarë në lidhje me idenë e të ashtuquajturve "pasaporta vaksinimi", nëpërmjet të cilëve Bashkimi Evropian ka në plan të rimëkëmbë udhëtimin e lirë dhe..

botuar më 21-04-13 6.04.MD
Valdis Dombrovskis

Valdis Dombrovskis para BNR-së: Bullgaria mund të aplikojë euron gjatë vitit 2024

"Bullgaria është ende duke punuar mbi planin e rimëkëmbjes - veçanërisht në pjesët për qëllimet e gjelbra dhe përfshirjen sociale, përpara se ta paraqesë atë në Bruksel," vuri në dukje Zëvendës Presidenti i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis para..

botuar më 21-04-13 5.45.MD

Bullgaria – e shqetësuar për vaksinën Johnson & Johnson

"Ne jemi të shqetësuar për raportet e sotme nga SHBA-ja në lidhje me vaksinën Johnson & Johnson. Presim që të kemi një vendim në fund të ditës, pasi Agjencia Evropiane e Barnave shpalli qëndrimin e vet." Këtë e ka deklaruar Ministri i Shëndetësisë..

botuar më 21-04-13 5.33.MD