Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgar do ta përfaqësojë BE-në në Agjencinë Botërore të Antidopingut

Krasen Kralev

Ministri i Rinisë dhe Sportit Krasen Kralev u zgjodh për herë të dytë për anëtar të Këshillit Drejtues të Agjencisë Botërore të Antidopingut (WADA). Gjatë 3 viteve në vijim Kralev do të përfaqësojë vendet e BE-së në Bordin e vendeve nga BE-ja. Kandidatura u preferua nga ajo e María José Rienda Contreras, sekretare shtetërore e sportit e Spanjës. Bullgari fitoi me 16 vota kundrejt 11 votave. Zgjedhja u zhvillua në një mbledhje të grupit të punës “Sport” pranë Këshillit të BE-së. Pozita e Kralevit ishte çliruar nga Ministri i Sportit i Belgjikës zoti Philippe Muyters, i cili nuk është anëtar i qeverisë së re të Flandrës.

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov hyri në raundin e dytë të “Roland Garros”

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov fitoi në mënyrë kategorike në ndeshjen e raundit të parë të turneut “Roland Garros” kundër francezit Gregoire Barrere. Grigor Dimitrov, i cili është Nr. 18 në skemë, mundi francezin me 6:3, 6:2, 6:2. Në raundin..

botuar më 20-09-30 9.04.PD
Cvetana Pironkova

Tenistja bullgare Cvetana Pironkva me fitore në startin e “Roland Garros”-it

Tenistja bullgare Cvetana Pironkva u klasifikua për javën e dytë të Kampionatit të Hapur të Francës, njoftoi BTA. Tenistja 33 vjeçare Pironkova e cila mori pjesë me wild card, mundi gjermanen Andrea Petkoviç me 6:3, 6:3. Kjo është gara e dytë..

botuar më 20-09-28 4.47.MD
Zllatograd

Maratonistë nga 13 shtete garojnë në malin Rodopa

Më se 550 sportistë nga 13 shtete marrin pjesë në ultra maratonën GOLD BORDER RACE që zhvillohet në qytetin Zllatograd. Gara është në tri distanca – 23, 53, 85 kilometra mbi trase në malin Rodopa. 20 për qind nga mjetet e taksave për pjesëmarrje të..