Një pllakë përkujtimore në Vjenë përjetëson yllin e operës Gena Dimitrova

Foto: arkiv

Shtëpia në Vjenë e një prej këngëtareve më të mëdha operistike bullgare Gena Dimitrova do të mbajë emrin e saj. Në këtë mënyrë shoqata për kulturë dhe art “Mjellma ngjyrëvjollcë” do të nderojë bullgaren, e cila ka kënduar në një skenë me këngëtarët më të famshëm të operës të shekullit të kaluar. Vendosja e përkujtimores mbi godinën e Muhlgasse 22 do të mbahet më 14 dhjetor në prani të ambasadorit bullgar Ivan Sirakov dhe të Kryetarit të Shoqatës Aleksandër Aleksandrov. Pas kësaj në Sallën e Ballos të Konservatorit – jo larg shtëpisë së yllit të operës, do të prezantohet dokumentari “Dashuri për Genën” i Dimitër Sotirovit. Atje banorët e Vjenës do të shohin interpretime të Gena Dimitrovës bashkë me Liciano Pavarotti,José Carreras, Anna-Tomova Sintova dhe këngëtarë të tjerë të njohur. Bullgarja e ka pëlqyer Vjenën për shkak të qetësisë së qytetit, tha vajza e saj Milena Stojkova.

Më shumë nga rubrika

Një muze në Romë po hap dyer për “Bullgarinë përmes qelqit të kohës”

Nga data 12 dhjetor deri më 12 janar muzeu, i cili i kushtohet jetës së romakëve – Museo di Roma in Trastevere, në kryeqytetin italian do të jetë mikpritës i ekspozitës interaktive me titull “Bullgaria përmes qelqit të kohës”, mbështjellë nga aroma..

botuar më 19-12-08 1.35.MD

Agela Rodel e prezanton letërsinë bullgare përpara botës anglishtfolëse

Amerikania Angela Rodel zgjedh të jetojë dhe të punojë në Bullgari akoma përpara 15 vjetëve. Që atëherë ajo këndon këngët të cilat janë me një tingëllim etno bullgar bashkë me muzikantët nga grupi “Gollogan”. Merr pjesë në disa filma artistikë të..

botuar më 19-12-07 10.30.PD

Vdiq artistja e njohur e teatrit bullgar Stojanka Mutafova

Sot në mëngjes vdiq artistja e njohur e teatrit dhe e kinemasë bullgare  Stojanka Mutafova në moshën 97 vjeçe. Gjatë javëve të fundit ajo qe në spital pas problemeve të cilat i kishte me fshikëzën e tëmthit, të cilat kërkuan një operacion të..

botuar më 19-12-06 12.10.MD