Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më 4 dhjetor Kisha Ortodokse respekton Martiren e Madhe Shën Varvara

Shën Varvara
Foto: arkiv

Sot respektojmë Martiren e Madhe të Krishtere Shën Varvara. Ajo konsiderohet mbrojtëse e të gjithë njerëzve të cilët vdesin papritmas dhe nuk kanë kohë për pendim dhe për kungimin e shenjtë. Shën Varvara lindi në fund të shekullit të tretë në Azinë e Vogël në një familje të aristokratëve paganë. Që në vajzëri pranoi fenë e krishtere dhe që në vdekjen e mbrojti besimin në Krisht. Me urdhër të të atit ajo u ekzekutua. Mbi varrin e saj u ndërtua një kishë ku besimtarët gjetën shërim të sëmundjeve të tyre. Lipsanet e Shenjtores Varvara ruhen në Lavrën Kiev Peçersk në Kiev (Kiev Pechersk Lavra). Një copës prej tyre nga viti 1957 ruhet në kishën “Shën Shpërfytyrimi” në Sofje si dhuratë nga Patriku i Moskës dhe i mbarë Rusisë Aleksij I .
Në traditën popullore bullgare festa mban edhe emrin “Krishtlindja e Grave”. Atë ditë vashat vishen petka festive dhe rrethojnë shtëpi më shtëpi duke kënduar për shëndet. Dita e Shën Varvarës e vë fillimin e tri festave të krishtere kushtuara Shën Savës më 5 dhjetor dhe Shën Nikollas më 6 dhjetor.

Më shumë nga rubrika

BSP do të propozojë qeverinë teknike, në rast se merr mandat për formimin e kabinetit të ri

Në qoftë se "Ka një popull të tillë" (ITN) nuk arrin të formojë një qeveri dhe presidenti i jep një mandat BSP -së, e majta do të propozojë që të vazhdohet qeverisja e kabinetit teknik. Kjo u tha nga udhëheqësja e BSP Kornelija Ninova pas takimit..

botuar më 21-08-04 8.14.MD

Autoritetet shëndetësore na këshillojnë të përmbahemi nga udhëtimet në Qipro, Greqi dhe Turqi

Ministria e Shëndetësisë rekomandon që qytetarët bullgarë të përmbahen nga udhëtimet në Qipro, Greqi dhe Turqi për shkak të niveleve të larta të koronavirusit në dy javët e fundit në këto vende. Agjencia gjithashtu bëri thirrje për respektimin e..

botuar më 21-08-04 7.07.MD

Viktima ndër njerëzit që morën pjesë në shuarjen e zjarrit në Sandanski

Korrespondenti i BGNES njofton për dy viktima ndër njerëzit nga Ndërmarrja Shtetërore Jugperëndimore që kanë marrë pjesë në shkuarjen e zjarrit afër Petrovos së bashkisë së Sandanskit. Që nga mbrëmja e djeshme 20 dynymë pyje po digjen në zonë...

rinovuar më 21-08-04 5.17.MD