Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vdiq artistja e njohur e teatrit bullgar Stojanka Mutafova

Foto: BGNES

Sot në mëngjes vdiq artistja e njohur e teatrit dhe e kinemasë bullgare  Stojanka Mutafova në moshën 97 vjeçe. Gjatë javëve të fundit ajo qe në spital pas problemeve të cilat i kishte me fshikëzën e tëmthit, të cilat kërkuan një operacion të ngutshëm.

Emri i vërtetë i artistes së madhe është Stojana, por pasi ka qenë i ngatërruar në afishen teatrale, ajo bëhet e njohur për publikun si Stojanka. Me talentin e saj të ndritshëm, me ndjenjën e humorit dhe me energjinë e saj të pashtershme Stojanka Mutafova gjeti vend në zemrat e bullgarëve të brezave të tërë. Agjencia “Reuters" e quan "mbretëreshën e komedisë bullgare". Pak para se të mbushë 95 vjeç, Stojanka Mutafova ishte kandidate për Rekord Botëror të Ginesit në kategorinë “Artistja më e moshuar e cila luan aktivisht në skenë”.

Për burimin e energjisë së saj të pashtershme në skenë ajo thotë: “Kështu kam lindur. Nuk kam synuar të jem energjike. Të jesh energjik, është një nga gjërat, për të cilat njeriu nuk i jep llogari vetes. I lë gjërat të ecin vetë, të të frymëzojnë, të të japin mësime, pa bërë plane paraprake”. Kurse pyetjes, kur mendon që të largohet nga skena, ajo përgjigjet, se do të pushojë së luajturi atëherë , “kur fillojnë t'u presin flokët milingonave, në një verë me diell jo ekzistuese”.

Artistja jonë e njohur ka lindur më 2 shkurt gjatë vitit 1922. Përfundon studimet e saj  në degën e filologjisë klasike në Universitetin e Sofjes, kurse pas kësaj dhe shkollën teatrale shtetërore pranë Teatrit Popullor “Ivan Vazov” në Sofje dhe degën teatrale të Akademisë së Arteve në Prag të Çekosllovakisë. Që nga viti 1946 deri në vitin 1949 punon në një teatër në Pragë. Kthehet në Bullgari, ku debutimi i saj profesional është në skenën e Teatrit Popullor. Ka luajtur mbi 100 role teatrale. Ka marrë pjesë në disa nga filmat më të njohur e të shënuar bullgar:” Specialisti për gjithëshka”, “Ljubimec 13, “E ngrohtë” e të tjerë. Ka pjesëmarrje të shumta nëpër estradën në Bullgari dhe nëpër botë. Ajo është mes themeluesve të njërit prej teatrove më të njohur bullgar-Teatri i Satirës.

Përkulje para kujtimit të artistes së madhe Stojanka Mutafova – një nga simbolet e teatrit dhe të kinemasë bullgare!

Përpilues: Miglena Ivanova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Biblioteka e kryeqytetit nderon poetin Gjeo Milev me një ekspozitë të veçantë

Biblioteka e kryeqytetit shënon 125 vjetorin e lindjes së Gjeo Milevit me një ekspozitë të posaçme të titulluar “Njeriu përpara të gjithave”. Poet, përkthyes, kritik letrar dhe teatral, regjisor dhe gazetar-të gjitha këto veprimtari , të cilat..

botuar më 20-01-19 9.15.PD

Zdravka Evtimova: Do të doja që ta mos thyejmë qafën dhe të mos përkulemi

Ka histori të bukura, por të mbytura në kënetën e fjalëve të dobëta e të ngatërruara. Ka dhe të tjera – me të vërtetë frymëzuese, të cilat fluturojnë në vetëdije me lehtësinë e zogjve. Sikurse me krahë të hapura, historitë e Zdravka Evtimovës lëvizin..

botuar më 20-01-15 1.54.MD

Vjersha dhe poezi të reja, letra dhe dokumente, hedhin dritë të re mbi jetën e krijuesit bullgar Pejo Javorovit

Vjersha të panjohura deri në këtë moment të poetit të madh bullgar Pejo Javorov do të botohen në një libër dhe shumë shpejt do të arrijnë deri tek adhuruesit e fjalës poetike. Përveç tyre në vëllim u botuar letra dhe dokumente të poetit, me vlerë..

botuar më 20-01-12 10.40.PD