Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeprokurori i ri i Bullgarisë e mori zyrtarisht detyrën

Kryprokurori i ri i Bullgarisë Ivan Geshev
Foto: BGNES

Në një ceremoni zyrtare në Pallatin e Gjykatës në Sofje Kryeprokurori i ri i Bullgarisë Ivan Geshev u bekua dhe e mori zyrtarisht detyrën. Ishin të pranishëm Kryetarja e Parlamentit Cveta Karajançeva, Ministri i Drejtësisë Danaill Kirillov, Ministri i Punëve të Brendshme Mlladen Marinov dhe anëtarët e Gjykatës së Lartë Gjyqësore. Geshev ka mbi 23 vjet stazh juridik në Prokurori. Kryeprokurori i deritanishëm Sotir Cacarov u zgjodh nga Parlamenti për kryetar të Komisionit kundër Korrupsionit.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 402

Bullgarët janë të ndarë sa i përket idesë për “pasaportat e vaksinimit” Bullgarët janë ende të ndarë në lidhje me idenë e të ashtuquajturve "pasaporta vaksinimi", nëpërmjet të cilëve Bashkimi Evropian ka në plan të rimëkëmbë udhëtimin e lirë dhe..

botuar më 21-04-13 6.04.MD
Valdis Dombrovskis

Valdis Dombrovskis para BNR-së: Bullgaria mund të aplikojë euron gjatë vitit 2024

"Bullgaria është ende duke punuar mbi planin e rimëkëmbjes - veçanërisht në pjesët për qëllimet e gjelbra dhe përfshirjen sociale, përpara se ta paraqesë atë në Bruksel," vuri në dukje Zëvendës Presidenti i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis para..

botuar më 21-04-13 5.45.MD

Bullgaria – e shqetësuar për vaksinën Johnson & Johnson

"Ne jemi të shqetësuar për raportet e sotme nga SHBA-ja në lidhje me vaksinën Johnson & Johnson. Presim që të kemi një vendim në fund të ditës, pasi Agjencia Evropiane e Barnave shpalli qëndrimin e vet." Këtë e ka deklaruar Ministri i Shëndetësisë..

botuar më 21-04-13 5.33.MD