Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

75 vjet nga vdekja e Mësuesit Petër Dënov

Petër Dënov
Foto: arkiv

Më 27 dhjetor të vitit 1944 në moshën 80 vjeçare u nda nga jeta Petër Dënovi, të cilin pasardhësit e tij e quanin Beinsa Duno ose Mësuesi. Dënov ishte filozof, themelues i mësimit fetar-filozofik dhe i lëvizjes së Vëllazërisë së Bardhë mbarëbotërore, e cila përcaktohet si krishterim ezoterik. Shteti bullgar e konsideronte këtë mësim si fetar, prandaj ai u regjistrua nga Drejtoria e Feve si një fe e veçantë. Mësimi i dashurisë, i urtësisë, i së vërtetës, të cilën Dënovi e predikonte, përbën një varg të pafundmë të kompromiseve, sepse dashuria është kompromis, tha në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare – kryetari i Vëllazërisë së Bardhë Sllavi Sllavov.


Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD