Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjatë vitit 2020 çmimi i tokës bujqësore në Bullgari do të rritet deri në 5%

Foto: BGNES

Për më pak se një dekadë çmimi i tokës bujqësore në Bullgari është rritur me 214%. Kërkimi i kësaj toke nuk është pakësuar dhe përkatësisht çmimi i saj për këtë vit do të vazhdojë të rritet deri në 5%. Këtë e parashikon në një intervistë për BNR Stajko Stajkov, kryetar i pronarëve të tokave bujqësore. Interesi i qëndrueshëm është ndaj ngastrave më të mëdha, që ujiten. Në rrjedhën e Danubit në Bullgarinë Veriore, ku toka është më pjellore dhe ka më pak oferta, rritja e çmimit mund të tejkalojë 5 për qind.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 430

Paralajmërim për një valë të re të Covid-19 Brenda 3 muajve fëmijët nën moshën 16 vjeç në vend do të jenë gjithashtu në gjendje të imunizohen, tha para bTV kryeinspektori shëndetësor shtetëror Doc. Angell Kunçev. Ai e arsyetoi pohimin duke thënë se..

botuar më 21-05-11 7.28.MD

Një javë për vendime të rëndësishme përpara KQZ-s

Me dekret të Presidentit Rumen Radev u emërua Komisioni i ri Qendror Zgjedhor (KQZ), i kryesuar nga Kamelia Nejkova. Deri në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 11 korrik mbeten 62 ditë. Jo më vonë se 57 ditë para votimit sipas Kodit..

botuar më 21-05-11 7.23.MD
Maja Manollova

Sinjalet nga Komisioni i Auditimit u dërguan në kabinetin provizor

Sinjalet e marra në Komisionin Parlamentar për Rishikimin e qeverisjes së deritanishme u dërguan te ministrat e përkohshëm. Kjo u njoftua nga kryetarja e komisionit Maja Manollova. “Ne presim që puna për sqarimin se si paratë e taksapaguesve..

botuar më 21-05-11 5.56.MD