Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kombëtarja e volejbollit mposhti Francën

Foto: BTA

Kombëtarja bullgare e volejbollit për meshkuj mposhti skuadrën e Francës me rezultat 32 në garën e vet të parë prej kualifikimeve olimpike në Berlin.

Për Francën kjo është humbja e pare pas suksesit kundër Serbisë me 3-0. Më herët kombëtarja serbe mposhti Vendet e Ulëta me të njëjtin rezultat. Me suksesin e vet bullgarët, e udhëhequr nga trajneri Silvano Prandi, zënë vendin e tretë në grup me dy pika.

Në krye janë francezët me katër pika, pas të cilëve vijnë kampionët evropianë nga Serbia me tri, kurse të dyja skuadrat kanë luajtur deri tani nga dy ndeshje.

Të martën volejbollistët bullgarë do të luajnë kundër kombëtares së Vendeve të Ulëta. Po të arrijë fitore me 3:0 apo 3:1, Bullgaria do të mbledhë pesë pika dhe do të dale në krye të grupit para ndeshjeve të fundit. Më tej do të vazhdojnë dy skuadrat me rezultate më të mira në grup, kurse në Olimpiadën e Tokios do të marrë pjesë vetën fituesi i turneut.


Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Tenisti Grigor Dimitrov u klasifikua për çerekfinalet në Vjenë

Grigor Dimitrov u klasifikua për çerekfinalet në turneun e tenisit të vargut ATP 500 në Vjenë pasi fitoi kundër të pestit në ranglistën botërore Stefanos Tsitsipas me 6:7, 6:4, 6:3. Kjo është fitorja më e madhe e Dimitrovit për stinën 2020...

botuar më 20-10-30 10.26.PD
Hristijana Todorova

Gjimnastja Hristijana Todorova u bë ambasadore e Sofia Open 2020

Hristijana Todorova, një prej gjimnasteve të cilat fituan medalje të bronztë në lojërat olimpike në Rio, u bë ambasadore e Sofia Open 2020, transmetoi BTA. Gjimnastja bashkë me tenisten tonë më të mirë Cvetana Pironkova do të përkrahë dhe..

botuar më 20-10-29 5.56.MD

Një bullgar u bë i pestë në Kampionatin Botëror të Bodibilldingut

Nikollaj Jonçev u klasifikua në vendin e pestë në kategorinë “Klasik Fizik” në moshën deri në 23 vjeç në Kampionatin Botëror të Bodibilldingut në Cluj të Rumanisë. Para kësaj bullgari u bë kampion në Kampionatin Shtetëror të Bodibilldingut..

botuar më 20-10-29 4.35.MD