Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

E morën në pyetje ministrin e ekologjisë Neno Dimov

Neno Dimov
Foto: BGNES

Në territorin e qyteteve Pernik dhe Sofje zhvillohet hetim të krimeve lidhura me krizën me ujin në qytetin Pernik. Këtë e njoftoi kryeporkurori Ivan Geshev. Procesi është nën mbikëqyrjen e prokurorisë së specializuar. Përveç hetimit dhe marrjes së dëshmitarëve në pyetje, u bënë kërkime në Ministrinë e Ambientit Rrethues dhe të Ujërave. Kryeprokurori kërkoi të verifikohen edhe regjime të ndryshme të importit të mbeturinave kryesisht nga Italia në Bullgari. Deri më 10 janar duhet të merren në pyetje më se 30 veta, shtoi kryeprokurori. Edhe ministri i ekologjisë Neno Dimov u mor në pyetje.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 402

Bullgarët janë të ndarë sa i përket idesë për “pasaportat e vaksinimit” Bullgarët janë ende të ndarë në lidhje me idenë e të ashtuquajturve "pasaporta vaksinimi", nëpërmjet të cilëve Bashkimi Evropian ka në plan të rimëkëmbë udhëtimin e lirë dhe..

botuar më 21-04-13 6.04.MD
Valdis Dombrovskis

Valdis Dombrovskis para BNR-së: Bullgaria mund të aplikojë euron gjatë vitit 2024

"Bullgaria është ende duke punuar mbi planin e rimëkëmbjes - veçanërisht në pjesët për qëllimet e gjelbra dhe përfshirjen sociale, përpara se ta paraqesë atë në Bruksel," vuri në dukje Zëvendës Presidenti i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis para..

botuar më 21-04-13 5.45.MD

Bullgaria – e shqetësuar për vaksinën Johnson & Johnson

"Ne jemi të shqetësuar për raportet e sotme nga SHBA-ja në lidhje me vaksinën Johnson & Johnson. Presim që të kemi një vendim në fund të ditës, pasi Agjencia Evropiane e Barnave shpalli qëndrimin e vet." Këtë e ka deklaruar Ministri i Shëndetësisë..

botuar më 21-04-13 5.33.MD