Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pushimorja malore Pamporovo është destinacion i preferuar gjatë dimrit

Foto: mypamporovo.net

Pushimorja Pamporovo në malin Rodopa evidenton rritja e turistëve me 9 për qind në krahasim me vitin e kaluar. Nga fillimi i stinës së skive aty pushuan përafërsisht 100 mijë turistë kryesisht nga Bullgaria dhe vendet e Ballkanit. Edhe turistët britanikë ruajnë interesin e vet ndaj kësaj pushimoreje. Në krahasim me vitin e kaluar një rritje shënojnë turistët nga Turqia. Pothuajse të gjitha pistat në pushimore punojnë. 

Më shumë nga rubrika

Pavarësisht nga vështirësitë gjatë 2019-ës turizmi është në rritje

Të ardhurat nga turizmi ndërkombëtar në Bullgari nga janari deri në nëntor 2019 janë 3,6 mlrd. euro, informoi Banka Popullore Bullgare. Pavarësisht nga vështirësitë kjo është një rritje minimale prej 0,02% në krahasim me të njëjtën periudhë të..

botuar më 20-01-17 6.57.MD

Bullgaria dhe Kina do të prodhojnë autobusë elektrikë

Bullgaria dhe Kina do të bashkëpunojnë për themelimin e një baze të prodhimit të autobusëve elektrikë dhe për qendër kërkimore zhvillimore në Bullgari. Prandaj drejtori ekzekutiv i Agjencisë Bullgare të Investimeve Stamen Janev dhe..

botuar më 20-01-17 6.33.MD

Westinghouse do të modernizojë centralin atomik “Kozloduy”

Kompania amerikane Westinghouse Electric Company nënshkroi marrëveshje për modernizimin e centralit atomik elektrik “Kozloduy”. Westinghouse bëri të ditur se pas punës së saj mbi sistemet e informacionit dhe të kontrollit të blloqeve..

botuar më 20-01-17 5.45.MD