Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Islami është në qendrën e Festivalit Kinematografik MENAR 2020 në Sofje

Foto: www.menarfest.com

Në Sofje filloi edicioni i 12-të i Festivalit për Kinema nga Lindja e Mesme, Azia Qendrore dhe Afrika Veriore “Sofia MENAR”.

Në qendrën e vëmendjes së filmave të festivalit janë njerëzit me fe islame. Në festival që do të vazhdojë deri në fund të këtij muaji do të prezantohen edhe filma të xhiruara bashkërisht nga shtetet skandinave dhe shtetet e Lindjes së Mesme.

Shumica prej filmave janë dalluar në shumë festivale ndërkombëtare para se të prezantohen në Bullgari. 

Më shumë nga rubrika

Pavarësisht nga vështirësitë gjatë 2019-ës turizmi është në rritje

Të ardhurat nga turizmi ndërkombëtar në Bullgari nga janari deri në nëntor 2019 janë 3,6 mlrd. euro, informoi Banka Popullore Bullgare. Pavarësisht nga vështirësitë kjo është një rritje minimale prej 0,02% në krahasim me të njëjtën periudhë të..

botuar më 20-01-17 6.57.MD

Bullgaria dhe Kina do të prodhojnë autobusë elektrikë

Bullgaria dhe Kina do të bashkëpunojnë për themelimin e një baze të prodhimit të autobusëve elektrikë dhe për qendër kërkimore zhvillimore në Bullgari. Prandaj drejtori ekzekutiv i Agjencisë Bullgare të Investimeve Stamen Janev dhe..

botuar më 20-01-17 6.33.MD

Westinghouse do të modernizojë centralin atomik “Kozloduy”

Kompania amerikane Westinghouse Electric Company nënshkroi marrëveshje për modernizimin e centralit atomik elektrik “Kozloduy”. Westinghouse bëri të ditur se pas punës së saj mbi sistemet e informacionit dhe të kontrollit të blloqeve..

botuar më 20-01-17 5.45.MD