Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe akoma 34 shtete të tjera do të luftojnë diskriminimin

Ekatrina Zaharieva
Foto: BGNES

Ministrat e jashtëm të 35 shteteve, ndër të cilat është dhe Bullgaria, shprehën shqetësim për shkak të rilindjes së antisemitizmit në shumë vende në botë . Në një takim në Bruksel ata miratuan deklaratë për kundërvënie të përbashkët të të gjitha formave të racizmit dhe diskriminimit.

Delegacioni bullgar në këtë takim të Aleancës Ndërkombëtare për Kujtimin e Holokaustit ishte në krye me Zëvendës Kryeministrja dhe Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Mikpritës i forumit ishte diplomati i parë i Dukatës së Madhe të Luksemburgut – Jean Asselborn.

“Kurrë nuk duhet harruar se Bullgaria shpëtoi nga kampet e vdekjes më shumë se 48 mijë bashkatdhetarë hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore”, tha Zaharieva.


Më shumë nga rubrika

Ambasaodori bullgar në Greqi Valentin Porjazov

Kërkuam heqjen e testeve të antigjenit në kufirin me Greqinë

Me rekomandimin e Zëvendëskryeministres Ekaterina Zaharieva, Ambasadori ynë në Greqi Valentin Porjazov ka kërkuar një shpjegim urgjent nga Ministria e Jashtme Greke, Ministria e Mbrojtjes Civile dhe Policia Kombëtare e Kufirit në lidhje me futjen e..

botuar më 21-02-28 12.41.MD

Bojko Borisov rekomandoi që korridoret e gjelbra të rivendosen

Kryeministri e bëri këtë rekomandim gjatë vizitës së tij në repartin për fëmijë në spitalin “Pirogov”. Sipas një këshille tjetër të tij ndaj Ministrit të Shëndetësisë prof. Kostadin Angellov 21 dozat e pritua të vaksinave "Pfizer / Biontech"..

botuar më 21-02-28 12.32.MD

Mbërritën vaksinat e pritura të “AstraZeneca”

52 800 doza të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit u morën këtë mëngjes dhe tashmë po shpërndahen në Inspektoratet Rajonale të Shëndetit, tha kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit, Prof. Krasimir Gigov. Në fund të javës së ardhshme priten..

botuar më 21-02-28 11.14.PD