Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Peshëngritësi bullgar Angell Rusev me medalje të argjend nga turneu për kualifikimet olimpike në Iran

Angell Rusev
Foto: EPA/BGNES

Peshëngritësi bullgar Angell Rusev u radhit në vendin e dytë në turneun për kualifikimet olimpike të ngritjes së peshave në qytetin iranian Resht. Në kategorinë 61 kilogram bullgari hodhi 110 kilogram dhe shtyri 147 kilogram gjë që i siguroi atij medaljen e argjende me 257 kilogram gjithsej.

Pranverën e vitit të kaluar në Batumi të Gjeorgjisë 18 vjeçari Angell Rusev u bë nënkampion evropian për meshkuj në kategorinë 55 kilogram. Në tetor të po këtij viti u bë edhe kampion evropian deri në 20 vjeç me 3 rekorde botërore për të rinj në kampionatin në Bukuresht të Rumanisë.

Turneu në Iran është pjesë e kualifikimeve për lojërat olimpike gjatë kësaj vere në kryeqytetin japonez.

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov u përfshi në trajnimet online të Venus Williams

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov ishte mik në një trajnim demonstrativ  me mbajtësen e 7 titujve të “Helmetës së Madhe” (Grand Slam) Venus Williams. Të dy online këshilluan spektatorët se si të trajnojnë në kushte shtëpiake. <blockquote..

botuar më 20-04-08 10.01.PD

Kampionati bullgar i futbollit do të vazhdojë pas përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme

Të gjithë futbollistët dhe nëpunësit e klubeve të futbollit në Bullgari do të testohen për COVID-19 3 ditë para rifillimit të stërvitjeve, vendosi Bashkimi Bullgar i Futbollit. Garat dhe turnetë në Ligën e Parë dhe në Ligën e Dytë do të fillojnë..

botuar më 20-04-06 5.01.MD

UEFA kërkon përfundimin e kampionatit bullgar të futbollit

Bullgaria mund të humbë mundësinë për të marrë pjesë në turnetë evropiane gjatë 2021-ës, në se kompeticioni i ligës së parë nuk përfundon. Këtë e shkroi UEFA në sqarimin e dërguar deri tek 55 shtetet anëtare. Jemi të bindur se futbolli mund të..

botuar më 20-04-03 5.21.MD