Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Artefakte kureshtare na njohin me historinë e prodhimit të duhanit dhe të produkteve të duhanit

Foto: botevgrad.com

Muzeu Historik në Botevgrad është mikpritës i një ekspozite kushtuar një prej veseve më të përhapura të njeriut – pirja e duhanit. Eksponatet e saj janë pronë e Muzeut Historik në qytetin Gorna Orjahoica, ndërsa ekspozita “Duhani, enfie & sie” është pjesë e serisë “Viset”. Dy ekspozita të tjera të serisë së njëjtë i janë kushtuar alkoolit dhe ambalazhit, si dhe produkteve të sheqerit dhe kafes. Nuk mungon interes ndaj koleksioneve kureshtare, ka shumë pyetje edhe nga Muzeu Historik në Dresden. Ekspozita “Duhani, enfie & sie” prezanton mbi 200 sende dhe suvenirë, ndër të cilat llulla prej qeramike, cigarishte, kuti luksoze, lloje të ndryshme cigaresh, çakmakë dhe kuti shkrepësesh, të grumbulluara në tërë Bullgarinë, si dhe dhurata nga banorët e Gorna Orjahovicës. Fotografitë arkivore e njohin publikun me historinë e prodhimit të duhanit te ne.


Më shumë nga rubrika

Çmime për muzikantë të rinj bullgarë nga International Music Competition

Çmimin e parë në kategorinë “Ekzekutime Solo” të Konkursit të XI Ndërkombëtar International Music Competition, që u zhvillua në Beograd të Serbisë e fitoi Simeon Bozhillovi. Ai është nxënës në klasën e 10-të të Shkollës së Mesme “Sava Doproplodni” në..

botuar më 20-04-02 10.21.PD

Teatri operistik i Sofjes transmeton shfaqjet online

Teatri operistik i Sofjes prezanton shfaqjet “Giselle”, “Don Kishoti” dhe “Atila” brenda javës së vet të katërt online. Të premten, 3 prill në orën 17.00 fillon “Giselle” me muzikën e kompozitorit Adolphe Adam. Yjet e “Bolshoi Teater” –..

botuar më 20-04-01 6.16.MD

Pavell Mitkov bën thirrje “Pikturo kundër virusit”

Pandemia e koronavirusit të ri e ndryshon mënyrën tonë të jetesës – nevojitet që të qëndrojmë në shtëpi dhe të kufizojmë kontaktet tona sociale. Në këtë kohë të gjitha mediat transmetojnë lajme shqetësuese, të cilat kanë efekt negativ mbi gjendjen..

botuar më 20-03-30 11.13.PD