Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Skermistë nga 39 shtete konkurrojnë për çmimet e turneut “Shpata e Asparuhut”

Më 8 dhe 9 shkurt 210 skermistë nga 39 shtete do të garojnë në Plovdiv për vendet e para në turneun “Shpata e Asparuhut”, i cili siguron pjesëmarrje në Kupën Botërore tek meshkujt dhe femrat. Gara është e organizuar nga Federata Bullgare e Skermës, Ministria e Rinisë dhe Sportit dhe Lotoja Bullgare.

Për pjesëmarrje tek meshkujt janë regjistruar 111 skermistë nga 23 shtete. Ndër ta janë bullgarët Todor Stojçev (mbajtës i Kupës komplekse Evropiane për kadetë për stinën 2019-2020) dhe Galin Genov (i 28-i në ranglistën për Kupën Botërore). Gara te meshkujt do të jetë shumë e vështirë, sepse dy prej kombeve më të forta në skermë – Italia dhe SHBA-ja – mbërrijnë në Plovdiv me disa nga 20 skermistët e parë të Kupës Botërore.

Shpresa bullgare është Joana Ilieva – 18 vjeçe, e cila është e dyta në klasifikimin e përkohshëm për Kupën Botërore te gratë në moshën deri më 20 vjeç, ndersa vitin e kaluar fitoi çmimin e turneut në Plovdiv.

Nikolla Gospodarski

Plovdivi mori flamurin e Kampionatit Evropian të Kanotazhit 2025

Në ditën e fundit të Kampionatit Evropian të Kanotazhit, i cili këtë vit u mbajt në Szeged (Hungari), qyteti pritës ia dorëzoi “stafetën” Plovdivit, i cili do të organizojë garën më të madhe të kanotazhit në Evropë vitin e ardhshëm, 2025. Në..

botuar më 24-04-29 5.32.MD
Borjana Kalejn

Gjithsej dy medalje bronzi për Borjana Kalejn në Kupën e Botës në Tashkent

Borjana Kalejn përfundoi e treta në finalen e rrethit në Kupën Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Tashkent. Kështu me dy medalje bronzi – një e fituar në shumëgarëshin, ajo përfundoi pjesëmarrjen e saj në turne. Në finalen me shkopinj,..

botuar më 24-04-29 11.29.PD

Bullgaria ka një kampion evropian në boks për meshkuj

Në Kampionatin Evropian të Boksit në Beograd, Rami Kiuan arriti suksesin më të madh të karrierës së tij dhe mundi në finale rusin Xhambullat Bizhamov në kategorinë 75 kg me votat e gjyqtarëve 3:2. Në finalen e Beogradit, Rami humbi raundin e parë,..