Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ngjarjet me adresë ballkanike

Turqia ndaloi importin e produkteve kafshore nga Kina

Foto: sozcu.com.tr

Hurrieyt Daily News bëri të ditur se Turqia ndalon përkohshëm importin e produkteve kafshore nga Kina si masë kundër përhapjes së koronavirusit të ri. Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca shpjegoi se tani për tani importi i mishit dhe i produkteve prej kafshëve më të ndryshme ndalohet, sepse virusi mund të transmetohet prej kafshëve në njerëz. Për momentin e tanishëm nuk është e qartë se çfarë kafshe ka shkaktuar përhapjen e virusit.


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u takua me Ambasadorin e ri të Bullgarisë

Foto: kryeministri-ks.net

Takimi mes Kryeministrit të ri të Kosovës, Albin Kurti, dhe Ambasadorit të jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë të Bullgarisë, Hristo Guxhev, kaloi në atmosferë të këndshme dhe miqësore. Përfaqësuesi i Sofjes e uroi Kryeministrin Kurti për marrjen e detyrës së re dhe njëherit i uroi suksese të mëtutjeshme. Gjatë takimit Kryeministri Kurti mori mbështetje nga shteti bullgar për idetë progresive të qeverisë së re, e me theks të veçantë në atë të arsimit. U diskutua mundësia që Bullgaria ta ndihmojë qeverinë e re në realizimin e reformave në kontekstin e perspektivës euroatlantike të vendit si pjesë e Ballkanit Perëndimor.


Greqia emëron në punë akoma 800 policë kufitarë për kontroll të refugjatëve

Foto: BGNES

Ministria e Mbrojtjes Civile në Athinë shpalli se për shkak të presionit të madh të refugjatëve Greqia do të emërojë në punë akoma 800 policë kufitarë, të cilët do të dislokohen në tetë ishuj të ndryshëm në skajin verilindor të Detit Egje. Ndoshta policët kufitarë do të dislokohen në Lesbos – 240 veta, në Samos – 180, në Hios – 160, në Kos – 100 dhe në akoma katër ishuj më të vegjël. Në fund të janarit të këtij viti u shpall konkurs për emërimin e akoma 400 policëve të tjerë, të cilët të dislokohen në kufirin me Turqinë.


Pragu i hyrjes në Parlamentin serb u bë 3 për qind

Foto: BTA

Me propozim të Partisë Progresive Serbe, me korrigjime në Ligjin për zgjedhjen e deputetëve dhe në Ligjin për zgjedhjet vendore Parlamenti serb uli pragun e hyrjes së partive në organin ligjvënës nga 5 në 3 për qind. Zgjedhjet parlamentare në Serbi do të zhvillohen më 26 prill. Presidenti Aleksandër Vuçiç që tani shpalli se ai do të jetë në krye të listës së Partisë Progresive Serbe.


Oligarku më i madh maqedonas pa pasaportë

Foto: BGNES

Mediat maqedonase njoftojnë se Orce Kamçev, i cili është shpallur oligarku më i madh maqedonas, mbetet pa pasaportë ndërkombëtare me vendim të Gjykatës së Apelit në Shkup. Oligarku propozoi që të japë 3 mln euro garanci, por gjykata e refuzoi këtë. Kamçev është ndër të dyshuarit kryesorë në procesin gjyqësor “Perandoria”, ku ka akuza për larjen e parave të pista dhe financimin e paligjshëm të partisë së ish-kryeministrit Nikola Gruevski, i cili aktualisht gjendet në Hungari, si dhe për krime të tjera të rënda. Me vendim të autoriteteve gjyqësore është marrë pasaporta bullgare e Orce Kamçevit.


Arabët blejnë në masë pronë të patundshme në Bosnjë e Hercegovinë

Qendra e gazetarisë hulumtuese njoftoi se shtetasit arabë blejnë në masë pasuri të patundshme në Bosnjë e Hercegovinë dhe deri tani kanë marrë mbi 15 mln metra katrorë tokë dhe qindra pasuri të patundshme në Sarajevë. Pasuritë e patundshme në rrethin e Sarajevës, të cilat janë pronë vetëm e shtetasve nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut janë kryesisht terrene prej 15.3 mln metrash katrore. Vetëm një pjesë e vogël prej tyre përfshin banesa, vë në dukje qendra.

Përpiloi: Stoimen Pavllov

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Karantina e koronavirusit ndryshoi vlerat

Më 13 mars Bullgaria shpalli gjendje të jashtëzakonshme për shkak të kërcënimit nga shpërndarja e shpejtë e koronavirusit. Një pjesë nga punëdhënësit, të cilët kishin mundësi, rregulluan ritmin e veprimtarisë së tyre dhe organizuan për nëpunësit e vet..

rinovuar më 20-03-28 9.30.PD

Skifterët kthetraverdhë u kthyen në Bullgari pas më shumë se 50 viteve

Skifterët kthetraverdhë (Falco naumanni) u kthyen në Bullgari në një kohë të vështirë, bëri të ditur ekipi i Qendrës Shpëtimtare për Kafshët e Egra “Ballkani i Gjelbër”. Duke respektuar strikt masat në lidhje me gjendjen e jashtëzakonshme të shpallur në..

botuar më 20-03-27 12.25.MD

Do të luftojmë frikën nga koronavirusi me informacion të besueshëm

62 për qind e bullgarëve kanë frikë se mund të infektohen me COVID-19, tregojnë të dhënat e një sondazhi të asociacionit Gallup International. 58 për qind janë bullgarët të cilët besojnë në teoritë konspirative dhe kanë deklaruar se virusi është përhapur..

botuar më 20-03-24 3.19.MD