Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Bojko Borisov është për një diplomaci më aktive të Perëndimit në konfliktet e botës

Foto: EPA/BGNES

Para kanalit You Tube në Konferencën e Munihut për Sigurinë Kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov deklaroi se Evropa, SHBA-ja dhe Kanadaja duhet të përzihen më aktive në mënyrë diplomatike në shumë konflikte ushtarake, që të arrihet paqe në Libi, Iran, Irak, Afganistan dhe kudo, ku ka probleme. Bullgaria është shumë afër edhe Detit të Zi, edhe Sirisë, edhe Libisë, edhe Iranit. Ka kontingjente ushtarake në Afganistan dhe Bosnjë e Hercegovinë, rikujtoi Kryeministri. Borisov bëri të ditur se në Konferencën e Munihut do të ndajë përvojën e vet se si Bullgaria e përballon problemin e migracionit ilegal dhe si në kufi konfiskon sasi rekord narkotikësh.

Më shumë nga rubrika

COVID-19 në Bullgari: Dita 21

Ka te infektuar të rinj me COVID-19 në Bullgari, 6 janë të vdekurit Numri i njerëzve të prekur nga virusi i ri në Bullgari në orën 17.00 më 28 mars është 331 veta, informoi udhëheqësi i shtabit kombëtar për koronavirusin gjeneral major..

botuar më 20-03-28 7.08.MD
Gjen. Vencisllav Mutafçijski

331 janë të infektuarit me COVID-19 në Bullgari, 6 janë të vdekurit

Numri i njerëzve të prekur nga virusi i ri në orën 17.00 më 28 mars në Bullgari është 331 veta, informoi udhëheqësi i shtabit kombëtar për koronavirusin prof. Vencisllav Mutafçijski. Gjatë 24 orëve të fundit akoma tri veta vdiqën dhe kështu..

botuar më 20-03-28 6.24.MD

Shteti do të kompensojë të gjithë punëdhënësit me humbje mbi 20%

Partnerët në Këshillin Kombëtar për Bashkëpunim Trepalësh arritën mirëkuptim për skemën e propozuar nga qeveria për kompensimin e bizneseve, të cilat janë prekur nga masat kundër koronarirusit. Këshilli mblodhi në një tyrezë përfaqësuesit e..

botuar më 20-03-28 4.38.MD