Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev: Vera bullgare është e klasës botërore

Foto: BGNES

Vreshtaria dhe prodhimi i verërave janë pjesë e traditave kombëtare dhe lidhje e gjallë me paraardhësit tanë, tha Presidenti Rumen Radev në fjalimin e tij para banorëve dhe mysafirëve të qytetit jugor bullgar Ivajllovgrad.

Presidenti, i cili ndodhet aty me rastin e festës së vreshtarëve, nënvizoi se vera bullgare është e klasës botërore dhe konkurrohet me prodhimet e shteteve prijëse në këtë sektor.

Kreu i shtetit mori pjesë në krasitjen e hardhive në fshatin Sviraçi, në rrethin e Ivajllovgradit. 


Më shumë nga rubrika

Rritja e shqetësimit ndër bullgarët për shkak të COVID-19

6% prej bullgarëve e kanë kaluar  COVID-19 , ndërsa 5% aktualisht janë  të sëmurë me koronavirus, tregon një studim i Institutit për studimin e popullsisë dhe njeriut pranë Akademisë Bullgare të Shkencave. Rritet ndjeshëm shqetësimi nga..

botuar më 20-11-22 5.03.MD

Shkupi ka frikë nga ndikimi bullgar përmes Korridorit 8

Në një kohë të afërt nuk do të ketë ndryshim të konsiderueshëm në qëndrimin e Shkupit ndaj çështjeve të shtruara nga Bullgaria, tha për BNR doc. Milen Mihov, Zëvendëskryetar i VMRO . “Histeria antubullgare” pritej. Ajo duhet të parandalojë..

botuar më 20-11-22 4.43.MD

FKSHB kërkon shpalljen e karantinës 3 javore në vend

Sipas modelit të një sërë shtetesh evropiane duhet të forcojmë masat kundër epidemisë dhe të shpallet një karantinë së paku tre javore, tha për TV ”Evropa” Valeri Simeonov, lider i Frontit Kombëtar për Shpëtimin e Bullgarisë, parti e cila është në..

botuar më 20-11-22 2.51.MD