Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grupi BTR u sjell gëzim adhuruesve me një turne evropian

Foto: arkiv personal

Një nga grupet bullgare më të dashura rok BTR do të realizojë një sërë koncertesh në Evropë. Vjenë, Mënik, Cyrih, Karlsrue, Majnc, Bruksel, Amsterdam, Londër, Frankfurt, Dublin, Liverpul janë qytetet në të cilat muzikantët bullgarë do të prezantojnë krijimtarinë e tyre gjatë marsit dhe prillit.

Para pak kohe katërshja legjendare u solli gëzim adhuruesve me një video pranë këngës “Eja”. Kjo baladë është pjesë e albumit të fundit të grupit “Mure të padukshme” që doli në tregun muzikor në vitin 2018. Kënga “Eja” është e mirëpritur nga publiku në çdo koncert të grupit. Videoja rikrijon emocionet e këngës. Rolin kryesor në video e realizon prima balerina e Operës së Sofjes Marta Petkova.


Më shumë nga rubrika

Violinistja Tanja Tingarova – një jetë si përrallë

Një vajzë në moshën 30 vjeçe që ka udhëtuar në mbarë botën për shkak të talentit të vet – kështu shkurtimisht mund të përshkruajmë violinisten Tanja Tingarova, e cila ka lindur në Plovdiv. Ajo thotë se ka filluar t’i bie veglës magjike që në moshën 6..

botuar më 20-03-28 11.05.PD
Simeon Shterev

U nda nga jeta Simeon Shterevi – njeri prej muzikantëve të mëdhenj xhaz në Bullgari

Më 26 mars u nda nga jeta profesori Simeon Shterev – flautist, pedagog dhe kompozitor, njeri prej muzikantëve më të mëdhenj xhaz në Bullgari. Ai lindi më 24 tetor të vitit 1943 në Sofje. Mbaroi Akademinë Kombëtare Muzikore në Sofje si muzikant..

botuar më 20-03-27 1.16.MD

Petër Krumov: “Shiko rrafshinën e Dobruxhës dhe do të kuptosh se ia vlen të punosh për të”

Një jetë e tërë e cila i kushtohet muzikës tradicionale të krahinës së Dobruxhës – këto fjalë më saktë e përshkruajnë kontributin krijues të kompozitorit tonë të njohur dhe dirigjent Petër Krumov. Përkushtimin e tij në shërbim të..

botuar më 20-03-27 10.19.PD