Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nën 1 për qind janë hotelet që punojnë në Bullgari

Nikolina Angellkova
Foto: BGNES

Gjendja në turizëm është jashtëzakonisht e rëndë, tha ministrja e turizmit Nikolina Angellkova. Për herë të parë ky sektor bie në një krizë të tillë pa precedent në përmasë botërore. Fluturimet ajrore nuk realizohen, punojnë vetëm hotelet në se respektojnë masa të rrepta për dezinfektim, edhe room service pothuajse nuk funksionon. Sipas të dhënave të fundit te data 25 mars në hotelet e mbarë vendit flenë 1025 veta, gjë që është pak më se zero për qind në krahasim me vitin e kaluar në të njëjtën periudhë. Do të vazhdojmë të punojnë sipas direktivës së BE-së me bono dhe shpresojmë që konsumatorët të marrin bono deri në 24 muaj, shtoi ministrja Angellkova.

Më shumë nga rubrika

COVID-19 në Bullgari: Dita 25

Qeveria kërkon zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme edhe 1 muaj Qeveria propozon që gjendja e jashtëzakonshme të vazhdojë deri më 13 maj. Vendimi duhet të miratohet nga Kuvendi Popullor. Bullgaria po përdor të gjitha resurset e saj në..

botuar më 20-04-01 9.02.MD
Test PCR për COVID-19

Kryeministri bullgar kërkoi nga SHBA teste PCR për COVID-19

Kryeministri Bojko Borisov zhvilloi bisedë telefonike me Sekretarin shtetëror të SHBA-së Mike Pompeo. Të dy kanë diskutuar masat, të cila Bullgaria dhe SHBA-ja po imponojnë për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në bisedë është bërë e qartë se..

botuar më 20-04-01 8.30.MD

Softuer izraelit mund t’i ndjekë bullgarët me COVID-19

Një kompani izraelite i ka propozuar qeverisë bullgare një platformë online për përpunimin e të dhënave. Softueri ndjek të infektuarit me koronavirus, kontaktet e tyre dhe në se ato respektojnë kushtet e karantinës . Brenda periudhës së testimit do të..

botuar më 20-04-01 8.20.MD