Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

11 shtete njohin dokumentet personale bullgare me afat të skaduar

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi, se në kushtet e pandemisë së koronavirusit Austria, Britania e Madhe, Greqia, Irlanda, Katari, Norvegjia, Sllovakia, Turqia, Franca, Kroacia, Çekia do të njohin dokumentet personale të skaduara në periudhën 13 mars-31 tetor 2020.
Me kushte speciale dokumentet e skaduara bullgare do të njohin Sllovenia, Portugalia, Mali i Zi, Bosnjë e Hercegovina, Irani, Indonezia dhe Nigeria.
Bullgarët të cilët janë në ndonjë shtet i cilin nuk i njeh dokumentet e skaduara mund të kthehen në Bullgari me pasaportë të përkohshëm  lëshuar nga shërbimi përkatës konsullor.

Më shumë nga rubrika

Lëvizje në tregun e pasurive të patundshme për shkak të bullgarëve të kthyer nga jashtë

Të dhënat për tremujorin e parë të vitit 2021 tregojnë një rritje serioze të vëllimit të transaksioneve në tregun e pasurive të patundshme në Bullgari. Rritja për të gjithë vendin është 17%. Në Varna rritja është 1%, njoftoi BNR Varna. Sipas..

botuar më 21-06-13 6.05.PD

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD