Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria negocion me Izraelсх për aparaturë mjekësore

Foto: BGNES

Furnizim të mundshëm të aparaturës mjekësore dhe respiratorëve nga Izraeli diskutoi në bisedë telefonike Presidenti Rumen Radev me homologun e vet izraelit Reuven Rivlin.

Sipas klasifikimeve ndërkombëtare Izraeli është ndër vendet prijëse për nga testimi i popullsisë për koronavirus.

Radev falënderoi për mjetet e konsumit të dhuruara nga Ambasada izraelite Bashkisë së Kryeqytetit. Kreu i shtetit Rumen Radev përshëndeti bashkëbiseduesin me rastin e festës së madhe të hebrenjve Pesah. 


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 207

Nuk pritet mbyllje e të gjitha shkollave për shkak të koronavirusit “Në asnjë mënyrë nuk mund të flasim për vatra të koronavirusit në shkollë. Nu do t’u përgjigjem spekulimeve se kur dhe nëse do të kalojmë tek forma e arsimit në distancë.”..

botuar më 20-09-30 7.40.MD

Protesta antiqeveritare filloi para Pallatit Gjyqësor në Sofje

Nën moton “Ne nuk kemi frikë” në Sofje zhvillohet mbrëmja e 84-të e protestave. Nga iniciativa “Drejtësi për çdo njërin” protestuan para Pallatit Gjyqësor në Sofje me kërkesë për dorëheqjen e Kryeprokurorit Ivan Geshev, të Këshillit të Lartë..

botuar më 20-09-30 7.36.MD

Gjermania i bëri thirrje Maqedonisë së Veriut të zgjidhë çështjet dypalëshe me Bullgarinë

Prioritet i presidencës gjermane të BE-së është që Maqedonia e Veriut të hapë negociatat në dhjetor. Për këtë arsye Shkupi duhet të zgjidhë çështjet dypalëshe me Bullgarinë. Këtë e tha ministri gjerman i punëve të jashtme Hajko Maas gjatë..

botuar më 20-09-30 7.22.MD