Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përshëndetje për Ditën e Sportit Bullgar

Foto: EPA/BGNES

17 maj është Dita e Sportit Bullgar. Përshëndes të gjithë sportistët bullgarë, trajnerët e tyre, të gjithët që ia kanë kushtuar jetën e vet sportit. U uroj atyre shëndet dhe suksese", tha Ministri i sportit Krasen Kralev në adresën e tij përshëndetëse.

Personat e sportit janë një pasuri për shoqërinë tonë dhe është kështu që nga data e largët 17 maj 1894, kur në vendin tonë mbërritën mësuesit e parë të edukimit fizik nga Zvicra, të cilët vunë themelet e sportit të organizuar në Bullgari. Le t’ua tregojmë respektin tonë të merituar të gjithëve që kanë kontribuuar për zhvillimin e sportit në Bullgari”, bëri thirrje ministri.


Më shumë nga rubrika

Antonio Krëstev

Në ShBA vdiq në një aksident rrugor atleti Antonio Krëstev

Antonio Krëstev një nga peshëngritësit më të njohur bullgar vdiq në moshë 58 vjeçare në një aksident rrugor në Minesota të ShBA-së. Ai ishte dy herë kampion botëror (Sjodertale 1985 dhe Sofje 1986) dhe kampion i dyfishtë evropian (Karll-Marks-Shtad..

botuar më 20-07-10 9.56.PD
Viktoria Tomova

Bullgarja Viktoria Tomova me fitore në turneun e tenisit në Beograd

Tenistja më e mirë bullgare, Viktoria Tomova, doli në krye në fazën e dytë të turneut demonstrativ të tenisit në terren me dhe të kuq në Beogrd, të organizuar nga Akademia e Janko Tipsareviç. Tomova fitoi me 5:0 kundër Bojana Klincov (Zvicra), kur..

botuar më 20-07-06 5.38.MD
Ministri Ananiev

Ndeshjet e futbollit mund të mbeten pa publik

Kampionatet e futbollit në Bullgari mund të mbeten pa publik, pasi ishin konfirmuar 20 kampionë pozitivë me Covid-19 në dy skuadra. Sipas fjalëve të Ministrit të shëndetësisë Kirill Ananiev, në se ky proces thellohet ndoshta në të ardhmen..

botuar më 20-07-06 3.08.MD