Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këngë për alfabetin bullgar

Foto: arkiv personal

Në vigjilje të festës më të ndritshme bullgare – 24 maj, Dita e Alfabetit Sllav dhe Kulturës Bullgare, ju propozojmë të dëgjoni një këngë të bukur kushtuar alfabetit bullgar – “Këngë e vogël për alfabetin”. Ajo është pjesë e projektit për mësimin e alfabetit bullgar të shkollës “Zëra të rinj bullgarë në Nju Jork”. Autorja e muzikës dhe tekstit është Vllada Tomova, ndërsa ideja për projektin është e Meglena Zaprevës. Interpretimi është i fëmijëve nga shkolla në megapolisin amerikan, e cila gjatë viteve të kaluara arriti të provokojë interesin ndaj jetës së saj kulturore jo vetëm të komunitetit bullgar, por të njerëzve me kombësi të ndryshme të bashkuar nga dashuria e tyre ndaj muzikës, gjuhës dhe traditave bullgare. Më shumë nga rubrika

“Orenda” – një kor i vogël bullgar në Paris

I krijuar në Paris, grupi interpreton këngë popullore bullgare me orkestrim të kompozitorëve tanë të njohur, si dhe këngë ortodokse. Drejtuese është Stefka Miteva – këngëtare, autore e këngëve dhe e aranzhimeve, mësuese në lëndën e muzikës dhe të teorisë..

rinovuar më 20-05-25 8.17.PD
Hristina Ljutova

Vdiq këngëtarja e madhe e këngëve të malit të Rodopeve Hristina Ljutova

Këtë njoftoi vajza e saj : ”Sot në mëngjes (12 maj) pushoi së rrahuri zemra e nënës sime...12 ditë përpara se të mbushë moshën hijerëndë 80 vjeç” .  Hristina Ljutova ka lindur më 24 maj 1940 në qytetin Smoljan. Si nxënëse me shumë sukses ka..

botuar më 20-05-12 3.14.MD

Mund të votohet për këngë në konkursin e anuluar të Evrovizionit

Deri më 17 maj bullgarët mund të zgjedhin këngën e tyre të preferuar nga konkursi i anuluar i Evrovizionit 2020 në një faqe speciale të Televizionit Kombëtar Bullgar. Sipas rregullave bullgarët nuk e kanë të drejtën të votojnë për këngën „Tears Getting..

botuar më 20-05-11 2.02.MD