Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hiqet ndalimi që shtetasit e BE-së dhe të vendeve nga Marrëveshja Schengen të hyjnë në Bullgari

Foto: BGNES

Me urdhër të Ministrit të Shëndetësisë që nga sot, 22 maj, hiqet ndalesa që shtetasit e BE-së dhe të vendeve nga Marrëveshja Schengen (përfshi këtu San Marinon, Andorën, Monakon dhe Vatikanin) të hyjnë në territorin e Bullgarisë.

- Nuk ka ndalim edhe për ata që bashkëjetojnë me shtetas bullgarë, për ata që qëndrojnë afatgjatë, ose afatshkurtër në territorin e Republikës së Bullgarisë, ose për anëtarët e familjeve të tyre.

- Nuk ndalim edhe për të huajit, të cilët ushtrojnë veprimtari të ngutshme mjekësore, diplomatike, humanitare, të transportit etj., të lidhura me detyrimet e tyre të punës.

- Nuk ndryshohen edhe dispozitat për kalimin transit pemës territorit të Bullgarisë.

- Няма да бъдат поставяни под карантина влизащите български и европейски граждани, когато престоят им в страната е до 7 дни. Всички останали подлежат на
14-дневна домашна карантина. 

- Nuk do të vendosen në karantinë shtetasit bullgarë dhe evropianë që hyjnë në Bullgari dhe qëndrimi i tyre është deri në 7 ditë. Të gjithë të tjerët do të jenë në karantinë 14 ditore.

Personat që nuk vendosen në karantinë, si de ata që kalojnë transit përmes territorit të vendit u dorëzojnë organeve të kontrollit kufitar shëndetësor një deklaratë.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 84-të

S&P: Ekonomia bullgare do të rivendoset gjatë vitit 2021 Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kredisë Standard & Poor’s Global Ratings pohoi vlerësimin afatshkurtër dhe afatgjatë të kredisë të Bullgarisë në kartëmonedhë të huaj dhe..

botuar më 20-05-30 5.36.MD

Motoçiklistët në Varnë çelën sezonin e ri

Mbi 1200 motoçiklistë morën pjesë në hapjen e motosezonit të ri në qytetin bregdetar Varna. Për herë të parë pas gjendjes së jashtëzakonshme në vend motoçiklistët nga Bullgaria Verilindore mbërritën në sheshin qendror të qytetit para katedrales..

botuar më 20-05-30 3.58.MD
Zv. Ministrja Zornica Rusinova, Ministria e Punës dhe Politikës Sociale

Shteti do të ndihmojë kompanitë e transportit ndërqytetës

Është hartuar një masë në mbështetje të transportit ndërqytetës me autobusë, i cili është shumë i prekur nga pandemia e Covid-19. Këtë e tha për radion “Darik” Zv.Ministrja e punës dhe politikës sociale Zornica Rusinova.  Që nga 1 korriku të punësuarit..

botuar më 20-05-30 3.40.MD