Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qendrat kulturore bullgare në Evropë do të transmetojnë muzikën e BNR-së më 24 maj

Muzikë bullgare në interpretim të orkestrave të Radios Kombëtare Bullgare do të transmetojnë njëkohësisht 11 institucione kulturore bullgare në Evropë me rastin e festës së kulturës bullgare 24 maj.

Koncerti i posaçëm do të fillojë në orën 12.00 sipas orës lokale në Bullgari me himnin “Ec, o popull i rilindur”. Në koncert janë përfshirë interpretimet e Korit të Fëmijëve të Radios, grupit vokal “Radiofëmijët”, “Big Band”-it dhe Orkestrës për Muzikë Popullore.

Koncerti do të transmetohet në të gjitha platformat e institucioneve kulturore bullgare në Varshavë, Vjenë, Bratislavë, Berlin, Budapest, Londër, Moskë, Paris, Pragë, Romë dhe Shkup.

Në situatën e pandemisë komunitetet bullgare dhe miqtë e Bullgarisë do të mund së bashku të shënojnë ditën e kulturës sonë dhe shkrimit sllav, duke shijuar muzikën virtuoze të muzikantëve të BNR-së.

Projekti do të realizohet nën patronazhin e Ministrisë së Kulturës.


Më shumë nga rubrika

“Trëndafilat e Bullgarisë” në shkollën e së dielës në Sao Paulo

Edhe në mijëra kilometra nga Bullgaria –në Brazilin e largët, bashkatdhetarët tanë mbajnë të gjallë shpirtin bullgar. Para 11 vjetëve në festën kombëtare 3 mars në Sao Paulo është krijuar shkolla e parë bullgare e ditës së diel  në të gjithë Amerikën..

botuar më 20-05-30 7.15.PD

Fëmijë bullgarë me dekorata nga një konkurs në Indi

Binjakët 9-vjeçar Marina dhe Nikolla Kacarski nga shkolla e arteve “Kolorit” në qytetin e Plevenit, Bullgari Veriore, morën dekoratën e madhe të konkursit ndërkombëtar me moto: “Lufta kundër Covid-19 - 2020”, bëri të ditur udhëheqësja e shkollës Maja..

botuar më 20-05-30 6.15.PD

Konstantin Shtërkellov, i pathyeshëm në art

Edhe natyrën më të egër Konstantin Shtërkellov e pikturon me butësi dhe ledhatim. Dhe majën më madhështore, dhe përroin më të vogël, ai e rikrijon në fletën e bardhë me ndihmën e toneve tekanjoze të akuarelit, që të mbeten pamjet e tyre të përjetshme. Të..

botuar më 20-05-27 3.26.MD