Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria pret rendiment të mirë drithërash

Foto: Pixabay

"Bullgaria patjetër edhe sivjet do të meritojë "tutullin" e vet të eksportuese të madhe të drithërave", tha ministrja e bujqësisë Desisllava Taneva. Prognoza pesimiste për rendimentin e sivjetshëm është 4,5 mln. tonë drithra. Pritet se prodhimi mund të arrijë 5 mln. tona, kurse Komisioni Evropian jep prognozë akoma më të mirë për sektorin bullgar të drithërave – 5,8 mln tonë. Rezultatet reale zakonisht tejkalojnë rreth 15% parashikimet e bëra gjatë pranverës. Kështu Bullgaria do të garantojë bukën dhe foragjeren e domosdoshëm për të gjithë vitin dhe do të digurojë dhe sasitë e kontraktuara për eksport. Presim rendiment të mirë, pavarësisht se viti është më i thatë, shtoi Ministrja. 


Më shumë nga rubrika

Zoran Zaev: Do të përfshijmë bullgarët në Kushtetutë kur të hyjmë në BE

Njerëzit me vetëdije bullgare do të përfshihen në kushtetutën e Maqedonisë Veriore krahas popujve të tjerë atje – shqiptarët, boshnjakët etj, kur vendi ynë aderohet si anëtar i Bashkimit Evropian, deklaroi sot Kryeministri i Maqedonisë Veriore Zoran..

botuar më 21-07-26 7.37.MD

Nxënësit bullgarë biseduan me astronautët në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar

Për herë të parë fëmijët bullgarë biseduan me astronautë në bordin e Stacionit Kozmik Ndërkombëtar. Pas një seleksionimi të posaçëm 32 nxënës nga mbarë vendi u miratuan që t’u drejtojnë pyetje astronautëve, të cilët jetojnë dhe punojnë në kozmos...

botuar më 21-07-26 7.22.MD

Rumen Radev: Bullgaria është mbështetësi më i fortë i zgjerimit të BE-së

Tema e Ballkanit Perëndimor u prek në një takim në Salzburg midis Presidentit Rumen Radev dhe homologut të tij austriak Alexander Van der Belen. "Bullgaria është mbështetësi më i fortë i zgjerimit të BE, por ajo nuk mund të lejojë shkeljen e të..

botuar më 21-07-26 6.35.MD