Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbrëmjet e maturës mund të lejohen, por jo para fundit të qershorit

Krasimir Vëllçev
Foto: BGNES

Ministri i arsimit Krasimir Vëllçev deklaroi se nuk ka pengesa për zhvillimin e mbrëmjeve të maturës, por rekomandoi që ato të organizohen në fund të qershorit, apo në fillim të korrikut.

49 mijë janë maturantët, të cilët do të paraqiten në provimin e parë të detyrueshëm të maturës në lëndën e gjuhës dhe letërsisë bullgare. Shkollat tashmë janë gati për të, tha Ministri. 


Më shumë nga rubrika

1043 raste të reja të koronavirusit në Bullgari

1043 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari. Kjo përbën 14.7 për qind nga 7 094 PCR testet e realizuara gjatë 24 orëve të fundit. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Gjatë periudhës vdiqën 7 veta, ndërsa u shëruan..

botuar më 20-10-25 10.19.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 231

Spitalet ndalojnë pranimet e planifikuara mbi 120 raste të Covid-19 për 100 000 banorë Me urdhër të ministrit të shëndetësisë Kostadin Angellov nga 25 tetori spitalet në krahinat me sëmundshmëri mbi 120 veta për 100 mijë banorë pezullojnë..

botuar më 20-10-24 5.39.MD

U hoq karantina e kryeministrit

Inspektorati Shëndetësor i Sofjesnjoftoi se u hoq karantina e kryeministrit Bojko Borisov pas rezultateve negative të PCR teste dy ditë me radhë. Më herët u njoftua, se Inspektorati Shëndetësor i Sofjes e vuri nën karantinë kryeministrin..

rinovuar më 20-10-24 4.27.MD