Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më 1 qershor fillon sezoni veror turistik në Bullgari

Plazhi i qytetit Varna
Foto: BulFoto, arkiv

Që nga 1 qershori Bullgaria pret mysafirë nga 29 vende, bëri të ditur Ministria e Turizmit. Hiqet karantina e detyrueshme 14-ditore për ata që hyjnë në Bullgari nga vendet e BE-së, Serbia dhe Maqedonia e Veriut.

Përjashtim këtu bëjnë 8 vendet, në të cilat numri i të infektuarve me Covid-19 akoma është i madh. Këto janë Suedia, Belgjika, Irlanda, Portugalia, Spanja, Malta, Italia, Britania e Madhe dhe Irlanda e Veriut. Për udhëtarët që vijnë nga këto shtete karantina mbetet në fuqi. Lista e vendeve do të aktualizohet varësisht nga zhvillimi i situatës epidemike dhe vendimet e qeverisë.


Më shumë nga rubrika

PKK

Trafik i ngarkuar në PKK “Kullata”

Trafiku në pikëkalimin me Greqinë, Serbinë dhe Rumaninë është i ngarkuar, bëri të ditur zyra e shtypit pranë “Policisë Kufitare”. Në kufirin bullgaro-grek përmes PKK-së “Kapitan Petko Vojvoda” dhe PKK-së “Kullata” është rimëkëmbur kalimi i..

botuar më 20-08-08 12.23.MD
Protesta e tretë në Munih më 6 gusht

Bullgarët do të protestojnë në dhjetë shtete gjatë fundjavës

Bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit do të protestojnë edhe këtë fundjavë, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit. Demonstrata do të zhvillohen në 24 qytete në 10 vende, mësoi Radio Bullgaria nga bullgarët që banojnë jasht...

botuar më 20-08-08 11.43.PD

Zjarre të mëdha në disa bashki

U shpall gjendje fatkeqësie në bashkitë Haskovo, Dimitrovgrad dhe Topollovgrad për shkak të zjarreve të shpërthyera atje. Zjarri ka prekur dhjetëra dynymë masive pyjore dhe sipërfaqe bujqësore. Dje kanë shpërthyer 247 zjarre, ndërsa..

botuar më 20-08-08 11.00.PD