Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjashtë vende evropiane përkrahën ndryshimet e teksteve në pakon “Mobilitet" të kërkuara nga shoferët bullgarë

Foto: BTA

Bashkë me kolegët e tyre nga Rumania, Hungaria, Polonia, Lituania, Qiproja dhe Malta shoferët bullgarë i dërguan Parlamentit Evropian një letër të hapur. Në të ata shpallen kundër disa masave konkrete në pakon “Mobilitet”. Pritet që 46 për qind nga kurset e shoferëve bullgarë të jenë pa ngarkesa për shkak të kthimit të detyrueshëm në vendin e regjistrimit të automjetit çdo 8 javë. Kjo do të bëhet shkak për rritjen e emetimeve të dëmshme me 2 për qind dhe për shtimin e trafikut në kufijtë.

Më shumë nga rubrika

Bujar Osmani dhe Ekaterina Zaharieva

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut është për një vizitë jozyrtare në Sofje

Me një fluturim direkt nga Parisi deri në Sofje mbërriti te ne Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani për t’u takuar me Ministren bullgare të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, transmetoi BTA. Pritet që të dy të..

botuar më 21-02-24 6.33.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 354

Restorantet hapen më 1 mars, lokalet e natës – më 1 prill Në një prej takimeve të rregullta të qeverisë Kryeministri Bojko Borisov bëri të ditur se restorantet dhe sallat e lojërave të fatit do të hapen më 1 mars, ndërsa më 1 prill..

botuar më 21-02-24 6.00.MD

Rimëkëmbet turizmi i brendshëm dhe ai i jashtëm

Që nga 1 marsi do të jetë e mundur të zhvillohen udhëtime të organizuara turistike në vend, ndërsa nga 1 prilli dhe jashtë vendit, bëri të ditur BTA. Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një takim me organizatat e degës...

botuar më 21-02-24 4.02.MD