Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Peshkim në qendër të Sofjes – mision i mundshëm!

Foto: Twitch Fishing

Për shumë njerëz ideja për të peshkuar në qendër të Sofjes është absurde. Megjithatë peshkimi në mjedisin urban fiton një popullaritet gjithnjë e më të madh.

Më shumë hollësi mund të lexoni në artikullin tonë “Mos i ha ëndrrat e tua!” ose sekretet e peshkimit në kushtet urbane”

nga arkivi i Radio Bullgarisëme rastin e Ditës Botërore të Peshkimit – 27 qershor.Më shumë nga rubrika

Arkitektë nga e gjithë bota studiojnë ndërtimin preciz të varrezës rreth qytetit Pomorie

Shkencëtarët janë të befasuar dhe po kërkojnë emrin specifikpër varrezën antike me kupolë rreth qytetit Pomorie. Mes banuesve vendas ajo ka fituar popullaritet si “varreza e zbrazët”, sepse varreza ka qenë e mbuluar me një përpikmëri të madhe me rërë, në..

botuar më 20-07-05 4.05.PD

Dobruxha - e pasur me njerëz dhe me tradita

E njohur si hambari i Bullgarisë, gjatë viteve të fundit pjesa verilindore e vendit tonë zhvillohet aktivisht dhe si një destinacion turistik. Përveç perlës detare të Dobruxhës e cila ndodhet në Detin e Zi - vendpushimi Allbena, rajoni është i përmbushur..

botuar më 20-07-04 5.00.PD
Martin Rallçevski

Besimi është thelbi dhe kuptimi i jetës së njeriut për Martin Rallçevskin

“Unë me shpirt jam këtu në Bullgari dhe prandaj fare nuk e kam të vështirë të shkruaj për të, duke jetuar në mijëra kilometra larg”. Këtë e tha përpara ca kohe shkrimtari Martin Rallçevski. Autori i cili ka lindur në Sofje është autor i afro 10 librave,..

botuar më 20-07-04 4.10.PD