Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Opera e Sofjes me spektakle në liqenin Pançarevo

Repeticioni i "Mamma Mia!", 25 qershor
Foto: BTA

Opera e Sofjes fillon që nga sot shfaqje në skenën tek liqeni Pançarevo në periferitë e kryeqytetit. Spektakli i parë është mjuzikëli “Mamma Mia!” nga ora 20.00 këtë mbrëmje. Deri më 2 gusht do të paraqitet opera “Ari i Rejnit” dhe spektaklet e baletit “Karmina Burana”, “Liqeni i Mjellmave” dhe “Zorba Greku”. Aktiviteti është pjesë e iniciativës më të re të teatrit të operës me emrin “Muza të ujit”.

Më shumë nga rubrika

Tregojnë skica të hershme të Kristos në qytetin Varna

Piktura mësimore dhe piktura me bojëra uji të piktorit me famë botërore me prejardhje bullgare Kristo janë të ekspozuara në Galerinë Artistike të Qytetit në Varna. Krijimet janë nga koha kur Hristo Javashev ka mësuar në Akademinë Kombëtare Artistike. Në..

botuar më 20-08-09 6.10.PD

Piktura të Vladimir Dimitrov-Mjeshtri “gjallërojnë” në projektin digjital të Cvetomill Ivanovit

Për ne, bullgarët, pikturat e Vladimir Dimitrov-Mjeshtrit janë si një kujtim nga fëmijëria dhe një mësim i paharruar për patriotizmin nga libri shkollor. Ky është mbase piktori ynë më i dallueshëm dhe i njohur, i cili bën një përshtypje të fortë dhe i..

botuar më 20-07-30 12.52.MD

Të rinj bullgarë janë duke pikturuar një pikturë të madhe në mur të stilit të Banksy

Krijues të rinj nga shkolla artistike “Mjeshtërit e rinj” në Kjustendill (Bullgari Jugperëndimore) do të shndërrojnë një vend të braktisur në një galeri nën qiell, informoi BTA. “Kështu në qytet do të kemi përveç galerisë me pikturat e Vlladimir..

botuar më 20-07-25 5.09.MD