Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarë nga Maqedonia e Veriut ngritën padi kundër Agjencisë për Bullgarët jashtë Shtetit

Foto: arkiv

Bullgarë nga Maqedonia e Veriut ngritën padi kundër Agjencisë për Bullgarët jashtë Shtetit, bëri të ditur BGNES. Arsyeja për këtë është se institucioni, i cili përgjigjet për diasporat bullgare jashtë vendit, refuzon të lëshojë certifikata për prejardhje bullgare.

Të prekurit apelojnë politikën e re të Agjencisë që të mos i njohë dokumentet e Peshkopatës Bullgare dhe të statistikës së botuar në vitin 1900 nga Shoqata Letrare Bullgare (sot Akademia Bullgare e Shkencave). Në regjistrimin e bullgarëve në krahinën e Maqedonisë të bërë nga akademiku Vasill Kënçov janë numëruar të gjitha familjet bullgare në këtë krahinë, që asokohe ka qenë në kuadrin e Perandorisë Osmane. 


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 154

Gjermania do të testojë për Covid-19 bullgarë nga tri regjione Që nga sot Gjermania shpall si të rrezikshme tri regjione në vendin tonë për shkak të epidemisë – Varna, Bllagoevgrad dhe Dobriç, bëri të ditur MPJ-ja bullgare. Të gjithë që..

botuar më 20-08-08 5.37.MD

Protestat antiqeveritare hynë në muajin e tyre të dytë

Sonte është dita e 31 e protestave. Edhe këtë mbrëmje protestuesit do të grumbullohen nën dritaret e pushtetit që të kërkojnë dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit. Ata kërkojnë gjithashtu aplikimin e votimit në distancë dhe të atij me makina, si..

botuar më 20-08-08 5.33.MD
Kryekomisari Georgi Haxhiev

Drejtoria e Punëve të Brendshme e Kryeqytetit: Barrikadat do të hiqen

Drejtoria e Punëve të Brendshme e Kryeqytetit do të punojë për rimëkëmbjen e ritmit normal të qytetit dhe barrikadat do të hiqen. Këtë e bëri të ditur në një briefing kryekomisari Georgi Haxhiev, shef i Drejtorisë. Në një aksion mesnate policia..

botuar më 20-08-08 5.07.MD