Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Radhët e automjeteve në pikëkalimin “Kullata” u pakësuan

Foto: BGNES, arkiv

Lëvizja në të dyja drejtimet në PKK “Kullata - Promahn” në kufirin tonë grek është intensiv, por tashmë nuk ka radhë të gjata automjetesh, bënë të ditur nga Policia Kufitare.

Kolonët e gjata disa kilometra të automjeteve zhdukën pasi autoritetet greke ndaluan kalimin e automjeteve me targa serbe. Sipas të dhënave të policisë kufitare mbi 80% prej makinave që kanë kaluar pikëkalimin “Kullata” deri në orën 8 të mëngjesit të hënën kanë qenë nga Serbia dhe për shkak të kontrollimit të ashpër të tyre u formuan radhë të gjata disa kilometra. Prandaj edhe bullgarët dhe rumunët, të cilët udhëtojnë për në Greqi ishin detyruar të presin me orë të tëra në pikëkalimin e vetëm të hapur për turistë.  


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 155

Jemi në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga Covid-19 Bullgaria dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga koronavirusi gjatë dy javëve të fundit me 1,4/100 000 raste vdekjeje, tregojnë të dhënat e..

botuar më 20-08-09 6.14.MD

Dita e 32 e protestave nën dritaret e pushtetit

Mbrëmjen e 32 me radhë protestuesit në Bullgari do të grumbullohen në të ashtuquajturin “trekëndësh i pushtetit”, që të kërkojnë dorëheqjet e kabinetit dhe të kryeprokurorit. Më herët sot drejt PKK-së “Kallotina” në kufirin me Serbinë u nis..

botuar më 20-08-09 5.41.MD

Jemi në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga Covid-19

Bullgaria dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga koronavirusi gjatë dy javëve të fundit me 1,4/100 000 raste vdekjeje, tregojnë të dhënat e Qendrës Evropiane për Profilaksi dhe Kontroll të Sëmundjeve. Në..

botuar më 20-08-09 3.56.MD