Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në qytetin Çepellare po e rinisin stinën verore

Foto: arkiv

Me zhurmën e motoçikletave po e hapin stinën verore në vendpushimin e malit të Rodopeve. Ditën e shtunë banuesit dhe miqtë  e qytetit Çepellare do të shijojnë shoun e parë të këtij lloji me motorë të markës legjendare “Harley-Davidson”. Në mëngjes motoçiklistët e eskortuar nga makinat e policisë, do të bëjnë një parakalim të shkurtër nëpër Çepellare, pas së cilës do të renditen në sheshin në qendër të qytetit, ku do t’i presë koncerti festiv i fëmijëve nga Qendra për Mbështetje dhe Zhvillim Personal, Çepellare, informojnë nga bashkia. Pas orës 12:00 do të fillojë shfaqja thelbësore e motoçikletave, ku vizitorët  do të mund të shikojnë makinat-legjendë, të bëjnë fotografi me to dhe të dëfrejnë me konkurset në kategoritë e ndryshme, si për shembull: motori më i bukur, motori i cili bën zhurmë më të madhe, zonja motoriste më e bukur e të tjera. Iniciativa është e quajtur “Vera 2020-rinisje në mal! Shëndet, sport, emocione” dhe ka për qëllim të tregojë bashkinë Çepellare si një destinacion të përshtatshëm për lloje të ndryshme të turizmit veror.


Më shumë nga rubrika

Turizmi malor - një hap përpara në kushtet e Covid-19

Për shkak të pandemisë nga koronavirusi i ri, sivjet  shumë nga pushuesit i lanë mënjanë vendpushimet detare dhe ju përkushtuan magjisë dhe joshjes së maleve bullgare. Kurse ato ofrojnë mundësi të shkëlqyera për shëtitje të gjata dhe pushim mes freskisë..

botuar më 20-08-05 12.30.MD

Më këmbë ose me biçikletë nëpër malet - aventura përsëri është në modë

Ekskursionet me karakter aventuresk janë fytyra e re e turizmit bullgar dhe një mënyrë për të dalë nga rruga pa krye, në të cilën gjendet ai për shkak të pandemisë nga Covid-19. Që tani është e qartë, se për një kohë të gjatë akoma turistët..

botuar më 20-08-04 12.40.MD
Vrapuesi Vlladimir Stavrev

Ultramaratonisti Vlladimir Stavrev popullarizon itinerarin më të gjatë turistik në Bullgari

Ultramaratonisti Vlladimir Stavrev filloi vrapimin e një distance prej 721 kilometrash në itinerarin “Danubi Ultra” i cili është paralel i rrjedhës së lumit Danub nga fshati Kudelin deri në fshatin Duran Kullak pranë Detit të Zi. Maratonisti tashmë..

botuar më 20-08-04 11.20.PD