Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ekspozita jubile “Bullgaria ime, unë të dhashë ty çdo gjë...” përpara Teatrit Popullor “Ivan Vazov”

Foto: BGNES

Ekspozita e organizuar nga Bashkia e Kryeqytetit dhe nga Muzeu Letrar Kombëtar është në lidhje me 170 vjetorin e lindjes së patriarkut të letërsisë bullgare Ivan Vazov (ai ka lindur më 9 korrik 1850). Deri më 26 korrik në Galeri në të hapur përpara Teatrit Popullor në Sofje mund të njiheni me momentet kryesore nga biografia jetike dhe krijuese e Vazovit, të treguara në 28 panele dokumentare. Një vend të posaçëm  i është caktuar dhe familjes së tij – nënës Sëba Vazova, vëllezërve të tij – gjenerali Vlladimir Vazov, gjenerali Gjeorgji Vazov dhe doktori Boris Vazov. Fotografi, dorëshkrime, korrespondencë, kujtime të njerëzve të afërt dhe të bashkëkohësve plotësojnë tregimin vizual për veprimtarinë e shquar letrare dhe shoqërore të Ivan Vazovit.


Më shumë nga rubrika

Një festival graffiti e transformon pamjen e nënkalesës në Stacionin Qendror Hekurudhor në Sofje

GRAFF EXPRESS mbërrin në Stacionin Qendror të Sofjes, për të përmbushur me ngjyrë dhe mesazhe hapësirën e qytetit. Në edicionin e parë të art festivalit 8 artistë profesionalë bullgarë do të punojnë në nënkalesën e stacionit hekurudhor mbi një krijim të..

botuar më 20-08-08 7.10.PD

Një thesar tatar është duke u paraqitur në qytetin Ballçik

Thesari tatar nga kalaja Kaliakra do të mbetet në kompleksin arkitekturor “Dvoreca” në qytetin Ballçik deri në fund të muajit tetor, që të mund turistët të shijojnë eksponatet e zbuluara gjatë vitit 2018. Afro njëmijë sende kanë qenë të vendosura në një..

botuar më 20-08-08 6.10.PD

Bullgarët jashtë shtetit po planifikojnë protestë para Komisionit Evropian

Çdo ditë bullgarë dalin në protestë në pjesë të ndryshme të botës, duke u solidarizuar me bashkatdhetarët e vet në atdhe, të cilët tanimë prej një muaji demonstrojnë nëpër sheshet me kërkesën për dorëheqje të qeverisë dhe të prokurorit të përgjithshëm...

botuar më 20-08-07 1.20.MD