Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tension në rritje në qendrën e Sofjes për shkak të protestave

Foto: BGNES

Përleshje mes përkrahësve dhe kundërshtarëve të qeverisë dhe Presidentit Rumen Radev kishte rreth orës 20:30 gjatë dy protestave paralele para godinës së Presidencës dhe asaj të Këshillit të Ministrave. Reagimi i shpejtë i forcave të sigurisë parandaloi mbledhjen e dy “kampeve”. Disa veta janë arrestuar.

Rreth orës 20:50 demonstruesit nisën për në “ Orllov Most” (Urën e Shqiponjave), kurse një orë më vonë ata u kthyen në hapësirën mes Këshillit të Ministrave dhe Presidencës, ku rreth orës 22:30 protestuesit vazhdojnë të protestojnë duke brohoritur për dorëheqjen e qeverisë. 

Ndërkohë qeveritarët nga partia në pushtet GERB dolën me një deklaratë me thirrje ndaj Presidentit Rumen Raved dhe figurave politike që qëndrojnë mbas tij që të ndërmarrin përgjegjësinë politike për “veprimet vandale” kundër autobusëve me të cilën mbërritën në protestë anëtarët e partisë. 

Në regjimin e Presidencës thuhet se “qeveritarët duhet të mbajnë përgjegjësinë para të gjithë kombit për korrupsionin dhe qeverisjen e dështuar”. Nga selia e Presidentit u bënë thirrje qytetarëve që në asnjë mënyrë të mos tregojnë agresion. 


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 263

Nga 27 nëntori në Bullgari hyjnë në fuqi masa të reja kundërepidemike Situata epidemiologjike në Bullgari do të zgjatet deri më 31 janar. Këtë e njoftoi Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një brifing të jashtëzakonshëm në..

botuar më 20-11-25 8.30.MD
Presidenti Radev

Presidenti vendosi veto mbi ndryshimet në Ligjin për TVSH-në

Presidenti Rumen Radev vendosi veto mbi ndryshimet në ligjin për TVSH-në. Ato futin dispozita të reja në Ligjin për Kredinë e Konsumatorit, të cilat Kreu i Shtetit i përcakton si "të papranueshme", njoftoi reporterja jonë Mira Stefanova...

botuar më 20-11-25 8.10.MD
Jordanka Fandëkova

Dy kopshte fëmijësh në Sofje do të punojnë për fëmijët e mjekëve që luftojnë në vijën e parë kundër Covid-19

Pasi sot u shpall se për shkak të masave kundërepidemike kopshtet e fëmijëve do të mbyllen përkohshëm Kryetarja e Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova mori vendim për hapjen e dy kopshteve të posaçme për fëmijët e personelit mjekësor që lufton në..

botuar më 20-11-25 7.53.MD