Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Partia GERB: Presidenti kërkoi tërë pushtetin

Tomisllav Donçev
Foto: BGNES

“Ndoshta mendoni se pas fjalimit të Presidentit tani do të reagojmë në mënyrë të ngjashme. Jo nuk do të ketë reagim të tillë!” , tha Zv.Kryeministri Tomisllav Donçev në lidhje me fjalët e Presidentit Rumen Radev, me të cilat ai kërkoi dorëheqjet e qeverisë dhe Prokurorit të Përgjithshëm.

“Sot deklaroj se Presidenti bullgar ka më shumë se një viti deri në fundin e mandatit të tij dhe shpresoj se ai do të mbetet në vendin e tij deri atëherë, pavarësisht se nuk jam dakord me një pjesë prej tezave të tij” – shtoi Tomisllav Donçev. Sipas fjalëve të Presidentit qeveria është kthyer në mafie pasi Prokuroria ngriti akuzë kundër këshilltarëve të tij”.

Zëvendëskryeministri shtoi gjithashtu se Rumen Radev sot ka kërkuar tërë pushtetin, sepse sipas Kushtetutës në se qeveria jep dorëheqje kabineti provizor do të qeverisë pa parlament. 


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 153

Masa “60/40” stimulon papunësinë Sipas analizës së Dhomës Tregtare Industriale Bullgare masat e qeverisë "60/40" dhe "80/20" në përkrahje të biznesit nuk duhet të vazhdojnë në këtë mënyrë. Nuk është e drejt që punonjësi i cili nuk është në..

botuar më 20-08-07 6.58.MD
Arman Babikjan

Protestuesit: Çadrat do të kthehen atje ku ishin

Çadrat do të kthehen atje ku ishin, madje në më shumë vende! Frika e autoriteteve nga protesta e lirë e qytetarëve nuk do të fitojë”. Këtë e tha PR-eksperti Arman Babikjan – një prej organizatorëve të protestave antiqeveritare nga e ashtuquajtura..

rinovuar më 20-08-07 5.56.MD

Në qytetin Dobriç të sëmurë me Covid-19 shërohen prej mjekëve gastroenterolog

Sektorët për shërimin e të sëmurëve me Covid-19 në spitalin multidisiplinar në qytetin Dobriç në Bullgarinë Verilindore, nuk disponojnë asnjë specialist шм sëmundjes infektive ose pneumolog. Për këtë sinjalizojnë mjekët gastroenterolog nga..

botuar më 20-08-07 4.43.MD