Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti të themelojë parti të vet dhe të dalë nga Presidenca

Daniella Daritkova
Foto: BGNES

Në se Rumen Radev dëshiron të realizojë një projekt politik, le që të dalë nga Presidenca dhe të krijojë parti të vet. Atëherë mund të takohemi në fushën, ku mund të bisedojmë për politika”, tha para Radios Kombëtare Bullgare Daniella Daritkova, kryetarja e grupit parlamentar të partisë GERB. Ajo pyeti vallë thirrjet për rrëzimin e qeverisë së zgjedhur në mënyrë të ligjshme janë në përputhje me ligjin dhe Kushtetutën.

“Dëshirojmë të dëgjojmë zërin e popullit. Të kuptojmë pse kur ndërtojmë një perspektivë të qëndrueshme për shtetin, ata nuk shikojnë perspektivë për fëmijët e tyre dhe duan ndryshim”, tha gjithashtu deputetja


Më shumë nga rubrika

Nikollaj Mlladenov

Nikollaj Mlladenov: Tragjedia në Liban duhet të na bëjë realistë dhe më të vëmendshëm

Shpresoj shumë që tragjedia në Liban t’i bëjë liderët në regjion për të kuptuar se bashkëpunimi është i domosdoshëm jo vetëm për shkak të përballimit të katastrofës humanitare, por edhe për zgjidhjen e problemeve të grumbulluara. Ndoshta nuk ka..

botuar më 20-08-07 11.56.PD

Kryeministri është i gatshëm të japë dorëheqje, por është kundër zgjedhjeve të parakohshme

Jam i gatshëm të jap dorëheqje, tashmë e kam bërë. Nuk dua që në asnjë mënyrë unë të jem shkaku për tensionin në vend. Me këto fjalë Kryeministri Bojko Borisov ua drejtua mbi 3000 delegatëve në mbledhjen e partisë në pushtet GERB. Fjalimi u..

botuar më 20-08-05 1.42.MD
Ish-Kryeministri Ivan Kostov

Ish-Kryeministri Ivan Kostov: Ka të ngjarë që të ketë krizë politike para zgjedhjeve

Ka të ngjarë që të ketë krizë politike para zgjedhjeve të rregullta parlamentare gjatë pranverës së vitit 2021. Një prognozë të tillë bëri para BNR-së Ivan Kostov – Ish-Kryeministër i Bullgarisë në periudhën 1997-2001. Sipas tij “kjo krizë do..

botuar më 20-08-03 4.01.MD