Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kontrollohen sinjalet për dhunë policore kundër protestuesve

Foto: BGNES

MPB-ja kontrollon informacionet për përdorimin e dhunës fizike kundër protestuesve para Këshillit të Ministrave në Sofje. Sinjalet janë me rastin e tensionit të rritur mes policëve dhe demonstruesve, kur u kapën dhe u rrahën dy të rinj.

“Po zhvillohen kontrollime, të cilat kanë qëllim të zbulojnë të vërtetën”, bëri të ditur drejtori i Drejtorisë së Kryeqytetit për Punët e Brendshme Goergi Haxhiev. Sipas fjalëve të tij konstatimi i fakteve do të mbarojë në kuadrin e një muaji, ndërsa në rast shkeljesh të konstatuara nga ana e policëve do të kërkohet përgjegjësi.

Më shumë nga rubrika

dr. Velisllava Petrova

Vaksina kundër Covid-19 nuk mund të shkaktojë reaksion imun

Në fund të vitit mund të krijohet imunitet kolektiv kundër koronavirusit me ndihmën e vaksinave, prognozoi para tlevizionit bTV Velisllava Petrova, drejtor i imunologjisë në “King's College” në Cambridge. Sipas fjalëve të saj njerëzit nuk duhet të..

botuar më 21-01-16 11.40.PD

5660 të shëruar nga Covid-19 dhe 552 të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

552 raste të reja të koronavirusit janë identifikuar në 24 orët e fundit pas 8850 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit, ose 6% e testeve janë pozitive. Numri më i lartë i infeksioneve të reja është në Sofje - 103, në..

botuar më 21-01-16 9.16.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 314

Bullgaria u ka dërguar 5 prodhuesve kërkesa për Covid-vaksina për 6 mln. veta 2.3 mln. veta, ose 36% e popullsisë së Bullgarisë, pa fëmijët deri në moshën 16 , mund të vaksinohen gjatë 6 muajve të parë të këtij viti, njoftoi BGNES, duke cituar..

botuar më 21-01-15 6.05.MD