Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

141 vjet Shërbim Diplomatik Bullgar

Ekaterina Zaharieva
Foto: BGNES

Me rastin e Ditës së Shërbimit Diplomatik Bullgar, zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva përshëndeti diplomatët bullgarë. “Që nga krijimi para 141 vjetëve shërbimi diplomatik bullgar udhëhiqet nga mbrojtja e interesave të shtetasve bullgarë dhe nga e mira e Bullgarisë”, thekson në përshëndetjen e saj ministrja Zaharieva. “12 muajit e kaluar ishin me rëndësi të madhe për shërbimin diplomatik bullgar kur ai kremtonte përvjetorin e 140. U falënderoj të gjithëve që u përfshin në organizimin e veprimtarive të shumta me këtë rast!” thekson ministrja e jashtme Zaharieva

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 238

“Ndihma urgjente” ndodhet para kolapsit Mjekët urgjentë janë shumë vështirësuar në provat e tyre që t’u përgjigjen qindra sinjaleve, pasi çdo ditë numri i të infektuarve me Covid-19 rritet, tha për Televizionin Kombëtar Bullgar /BNT/ Katja..

botuar më 20-10-31 5.40.MD
Radosvet Radev

Ekonomia nuk do të përballojë një mbyllje të dytë

Turizmi, transporti, pronarët e restoranteve dhe kultura janë sektorët më të prekur nga kriza e koronavirusit, njoftoi para televizionit bTV Radosvet Radev, kryetar i Dhomës Ekonomike Bullgare. Ai u mbështet te statistika kombëtare, sipas së cilës..

botuar më 20-10-31 4.47.MD
Katja Sungarska

“Ndihma urgjente” ndodhet para kolapsit

Mjekët urgjentë janë shumë vështirësuar në provat e tyre që t’u përgjigjen qindra sinjaleve, pasi çdo ditë numri i të infektuarve me Covid-19 rritet, tha për Televizionin Kombëtar Bullgar /BNT/ Katja Sungarska, zëdhënëse e “Ndihmës Urgjente”...

botuar më 20-10-31 2.40.MD