Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Le të kujtojmë...

Pomorie – turizëm kulturor dhe mjekësor në bregun e Detit të Zi

Foto: pomorie.bg

E themeluar gjatë shekullit të V para Krishtit qyteza Pomorie tërheq me kuriozitetet e saj të shumta – krahina historike, rezervat natyror, lloje të rralla të florës dhe faunës.

Pomorie ndodhet në një gadishull shkëmbor, 3.5 km në brendësinë e Detit të Zi, afër Burgasit dhe Nesebërit. Një istëm shumë i ngushtë e lidh me Luginën e Burgasit. Nga tri ana (jugu, lindja dhe verilindja) qyteti është rrethuar nga deti, ndërsa Liqeni i Pomories është në veri. Ai nga ana e vet është në rrugën Via Pontica dhe në territorin e tij jetojnë mbi 250 lloje shpendësh. Liqeni i Pomories është një burim gjithashtu i baltës së zezë mjekësore, ku ka elemente shumë të dobishme kimike për organizmin e njeriut.

Afër Pomories ndodhen kriporet e famshme, ndërsa prodhimi i “floririt të bardhë”, siç në lashtësinë e kanë quajtur kripën e detit, është shkaku për krijimin e vendbanimit të parë në këto troje – Anhialo.

Simbolet e qytetit të sotëm - balta e zezë dhe kripa e bardhë, këndet romantike në bregdet, kurimi balnear dhe prodhimi i një prej kantinave më të mëdha të verës në Gadishullin Ballkanik e bëjnë Pomorien një vend tërheqës për pushime. Mësoni më shumë për mundësitë për turizëm në qytezë në artikullin tonë “Pomorie – thesar i floririt të zi dhe të bardhë”.Më shumë nga rubrika

“Geranea” - parajsa e egër e Dobruxhës

Ndër fushat pjellore të Dobruxhës turistët bien në një parajsë të vërtetë. Parku ekologjik “Geranea” është i vendosur në një sipërfaqe prej 7 mijë hektarësh në disa kilometra nga vendpushimet detare “Allbena” dhe “Zllatni pjasëci” dhe në 35..

botuar më 20-09-12 5.00.PD

76 vjet nga 9 shtatori – një datë kontradiktore në historinë bullgare

Para 31 vitesh 9 shtatori shënohej në Bullgari si festë kombëtare dhe një datë e rëndësishme, në të cilën Partia Komuniste Bullgare (BKP) e ka marrë pushtetin. Sot brezat më të vjetër kanë vlerësim të ndryshëm për vendosjen e regjimit komunist në vendin..

botuar më 20-09-09 11.03.PD

Bullgaria feston 135 vjet nga Bashkimi i saj

Më 6 shtator vendi ynë shënon 135 vjet nga Bashkimi i Principatës së Bullgarisë me Rumelinë Lindore – një krahinë autonome në kuadrin e Perandorisë Osmane. Në fakt parahistoria e kësaj ngjarjeje kaq të rëndësishme për bullgarët filloi që në 1878 –..

botuar më 20-09-06 3.15.PD