Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nxënës bullgarë fituan medalje në Olimpiadën Ndërkombëtare të Kimisë

Foto: arkiv

Në Edicionin e 52-të online të Olimpiadës Ndërkombëtare të Kimisë (IChO 2020)morën pjesë 240 nxënës nga 60 shtete. Nxënësit bullgarë fituan një medalje të argjend dhe tri të bronzta. Medaljen e argjend e fitoi Damjan Francov nga Gjimnazi Matematikor në Sofje. Medalje të bronzta fituan Georgi Nedjallkov dhe Teodora Masljankova gjithashtu nxënës në Gjimnazin Matematikor në Sofje dhe Pavell Nikollov nga Gjimnazi Matematikor në Pllovdiv.


Më shumë nga rubrika

Një vajzë 16 vjeçe nga Bullgaria u bë fytyra reklamuese e një shkolle të mesme në Holandë

Aleksandrina, familja e së cilës është nga qyteti Pazarxhik, por jeton  në Holandë prej 20 vjetëve, u shpall nxënëse e vitit 2020. Një fotografi e saj, bashkë me mësuesen e saj kujdestare, është e vendosur nëpër tabela të shumta nëpër qytet, si dhe në..

botuar më 20-08-15 6.30.PD

Afro 2/3 prej bullgarëve janë duhanpirës

Sipas një studim të “Organizatës Kombëtare të Pacientëve” 59% e bullgarëve të moshës nga 19 deri në 64 vjeç janë duhanpirës. Pothuajse të gjithë prej të anketuarve pinë cigare dhe shumë pak prej tyre përdorin produkte duhani pa tym, ose cigare..

botuar më 20-08-11 7.16.MD

Protestat dhe përgatitja për zgjedhje – një kombinim 2 në 1

Në sfondin e protestave që po vazhdojnë në vend dhe jashtë shtetit me qëllim dorëheqjen e qeverisë në krye me kryeministrin Bojko Borisov dhe të kryeprokurorit Ivan Geshev disa shohin fillimin e retorikës zgjedhore. Çfarë po ndodh në hapësirën shoqërore..

botuar më 20-08-11 3.35.MD