Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat në vend nxitën pakënaqësinë civile edhe për shkaqe jo politike

Foto: pixabay.com

Në qytetin e kurimit balnear Velingrad dhjetëra protestuan me kërkesë për heqjen e koncesionit për nxjerrjen e volframit në afërsi të drejtpërdrejtë me zonën ujore. Protestuesit janë kategorik se demonstrata e tyre nuk është politike. Argumenti i tyre kryesor është se në qytet zhvillohet turizmi balnear dhe SPA.

Pakënaqësi civile ka edhe në Bullgarinë Qendrore Veriore për shkak të mungesës së ujit në një nga fshatrat e rajonit, informon korrespondenti i RKB. Për afro një mijë banorët e fshatit Karaisen ujë të pijshëm ka vetëm në mbrëmje për një-dy orë. Për këtë arsye njerëzit insistojnë që në fshat të shpallet gjendje fatkeqësie.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Përgjigja e presidentit për apelin e kryeministrit

Në një apel drejtuar popullit presidenti Rumen Radev caktoi qëndrimin e shpallur nga kryeministri Bojko Borisov për thirrjen e Kuvendit të Madh Popullor dhe ndryshime në ligjin kryesor të vendit si një mosrespektim i Kushtetutës. Radev theksoi, se e..

botuar më 20-08-14 7.49.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 160

Serbia vendos test i detyrueshëm PCR për të gjithë që hyjnë në territorin e saj Shtetasit e Bullgarisë, Kroacisë, Maqedonisë së Veriut dhe Rumanisë që hyjnë në Serbi duhet të kenë PCR test negativ bërë jo më vonë se sa 48 orë, transmetoi..

botuar më 20-08-14 6.34.MD
Trioja Helmuese

Protestuesit nuk miratojnë propozimet e kryeministrit

Propozimet e bëra nga kryeministri Borisov në Kushtetutë dhe thirrjen e Kuvendit të Madh Popullor provokuan reagime të pakënaqësisë nga qeverisja e tij. Në rrjetet sociale e ashtuquajtura “Trioja Helmuese” dhe Maja Manollova i reaguan ashpër deklaratës..

botuar më 20-08-14 4.55.MD